Blog News

مدیر «توسعه کسب و کار و بهبود فرآیندها

pen
آل‌سات پرداخت
مدیر «توسعه کسب و کار و بهبود فرآیندها
در فرهنگ استارتاپی، توسعه کسب‌وکار به همان ایجاد و خلق ارزش‌های بلندمدت برای یک تیم اشعار می‌دارد که این مهم از طریق مشتریان، بازارها و روابط برون‌سازمانی و توسعه ارتباطات فردی درون یک شرکت و سازمان حاصل می‌شود. بدیهی است که؛ توسعه یک کسب‌وکار و رسیدن به موفقیت لازم، نیازمند برنامه‌ریزی‌ها، استراتژی‌ها، ترسیم فرایندها و انجام اقداماتی است که برای رشد یک مجموعه لازم است.
بنابراین می‌توان گفت که توسعه کسب‌وکار شامل تمامی فعالیت‌های راهبردی و عملیاتی، از مرحله خلق ایده تا راه‌اندازی و گسترش کسب‌وکار جدید، حرکت در مسیر موفقیت، توسعه محصول، درآمدزایی و ارزش‌آفرینی خواهد بود و شامل دو بخش که یکی "توسعه خارجی کسب‌وکار" یعنی انجام یک سری اقدامات نظیر بازاریابی، فروش، برندینگ، تعامل با مشتریان و تعامل با کسب‌وکارهای هدف بوده و دیگری "بررسی سازمان از منظر منابع انسانی، فرایندها، عملکرد کلی سازمان، استراتژی‌های سازمان و اهداف آن است.
بنابراین با تعاریف گفته شده؛ مدیر توسعه کسب‌وکار فرد یا تیمی متخصص هستند که به دنبال راهکارهای جدید برای کسب درآمد بیشتر و تبدیل شرکت به یک سازمان چابک‌، منسجم‌، یکدست و قابل‌اعتماد بوده و توانایی آن را دارند که در یک پروژه واحد نقش‌های مختلفی داشته باشد و با دادن راهکارهای خلاقانه، سازمان را به پیشرفت‌های چشمگیری برسانند. 
Business developer یک تحلیل‌گر، یک مشاور، یک ارائه‌دهنده برنامه، یک بهبوددهنده عملکرد، یک صرفه‌جو در هزینه‌ها، یک افزایش‌دهنده کیفیت خدمات، یک بهبوددهنده ارتباطات سازمانی، یک افزایش‌دهنده سهم فروش خواهد بود و بدون برنامه مشخص و دقیق، و عدم داشتن مهارت‌های راهبری و هوش اجتماعی، قادر نخواهد بود سازمان را در جهت پیشبرد اهداف به‌خوبی و به‌صورت منسجم راهنمایی نماید.
 

رشته‌های تحصیلی مرتبط و نیازمندی‌های آموزشی
پست کلیدی و مهم مدیریت توسعه کسب‌وکار در اصلاح عامیانه دست راست مدیر اجرایی در هر سازمانی است. مقطع ترجیهی برای تصدی این پست، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری بوده و رشته‌های تحصیلی که قابلیت و توانمندی بر عهده گرفتن این پست کلیدی در شرکت‌ها را دارند عبارت‌اند از: کامپیوتر (با گرایش‌های؛ نرم‌افزار، فناوری اطلاعات و سیستم‌های ارتباطی، هوش مصنوعی)، اقتصاد (با گرایش‌های؛ توسعه، علوم اقتصادی، بین‌الملل و مالی) و نهایتاً مدیریت (با گرایش‌های؛ دولتی، بازرگانی، توسعه کسب‌وکار و صنعتی)


کمیته‌های عضو شده برای حضور الزامی مدیر اجرایی در آنها عبارت‌اند از:

الف) کمیته اجرایی: شامل حلقه اول تصمیم‌گیری شرکت شامل هیئت‌مدیره و یا سهام‌داران برجسته که اهداف کلی شرکت و استراتژی‌های تأمین، فروش، بازاریابی و پشتیبانی محصولات و خدمات را ترسیم می‌نمایند.
ب)کمیته تحقیقاتی: شامل مشاوران پروژه و افراد کلیدی در تحقیقات و پژوهش‌های سازمان هستند که برای توسعه محصول و خدمت فعالیت می‌کنند.
پ) کمیته توسعه محصول: متشکل از افراد فنی و مجرب در توسعه زیرساخت‌ها و تأمین زنجیره تولید محصول و خدمت هستند.
ت) کمیته استخدام و گزینش: شامل تمامی افرادی که در ثبت آگهی استخدام، گزینش و به‌کارگیری منابع انسانی دخالت خواهند داشت.


شاخص‌های درگیر و شاخص‌های ارزیابی:

- درجه اختیارات و مسئولیت‌ها:    بالا
- ارتباطات برون‌سازمانی و تعاملات درون‌سازمانی:  بالا
- مواجهه با موقعیت‌های حساس درگیری و پرخاشگری:  بالا
- شرایط و مخاطرات شغلی و محیط کار:   میانه


مهارت‌های اصلی موردنیاز برای تصدی و انجام مطلوب وظایف در این شغل:

- مهارت‌های محتوامحور: نگارش و تنظیم
- مهارت‌های فرایندی: نظارت، هماهنگ‌سازی و ترسیم
- مهارت‌های اجتماعی: هوش اجتماعی، سخن‌ورزی، کنترل خشم
- مهارت حل مسئله: حل مسائل پیچیده، خلاقیت محور بودن و ارائه حل‌های نوآورانه
- مهارت‌های فنی: آشنایی با محصول و شرایط تولید آن
- مهارت‌های مرتبط با سیستم‌ها: آشنایی با سیستم‌های پیاده‌سازی شده در سازمان


شرح وظایف مدیر توسعه کسب‌وکار، بهبود فرایندها و همکاران زیرمجموعه آن حوزه:

1- مشاوره، تحقیق و بررسی، شناخت بازار و نیازها و سپس طراحی، پیاده‌سازی، اجرا، کنترل و توسعه خدمات و محصولات در قالب فروش سازمانی، مویرگی، فروشگاهی، آنلاین، از طریق ابزارها و نرم‌افزارهای مربوطه، و بسایت، اپلیکیشن و بازاریابی حضوری
2-  سرپرستی تیم فروش و بازاریابان، تیم روابط عمومی، تیم محتوا و هماهنگی(coordinate) بین واحدهای مذکور
3-  مراقبت از داده‌های بازاریابی در سیستم فروش و پشتیبانی و به‌روز نگه‌داشتن رمزها و پسوردهای سیستم پشتیبانی فروش (چت+تلفن) به‌صورت محرمانه و اطمینان دوره‌ای از پشتیبان‌گیری اطلاعاتی در کامپیوتر شرکت و هم‌زمان اطمینان از پشتیبان‌گیری در سرور داخلی شرکت
4-  ارائه مشاوره توسعه کسب‌وکار و راهکارهای نوین به مدیریت و همچنین تیم پشتیبانی فروش، تیم روابط‌عمومی و تیم محتوا
5-  انجام امور مرتبط با تنظیم و پیگیری و بازبینی تارگت‌های فروش کل تیم و تارگت‌های فروش هر فرد و ...
۱) وضعیت کلی چارچوب و پلن فروش و اینکه در چه مرحله‌ای از منحنی عرضه خدمت قرار داریم
۲) وضعیت بازاریابان و سوپروایزرها و مجموعه فروش به لحاظ تارگت‌های زده شده و یا وضعیت مراجعاتشان
۳) وضعیت تماس‌ها با تیم پشتیبانی و دغدغه‌های مشتریان و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات و پیش‌بینی مسائل آتی
6-  هماهنگی و ارتباط مستقیم با تیم IT و برنامه‌نویسان توسعه‌دهنده محصول و خدمت و مشاوره تخصصی توسعه کسب‌وکار
7-  پیاده‌سازی، اجرا و توسعه محصولات و خدمات شرکت شامل: کلیه خدمات و محصولات فیزیکی و مجازی و اپلیکیشن محور (تحت اپلیکیشن) در حوزه کاری شرکت در داخل و خارج از کشور به بازاریابان و مشتریان و مدیریت بر نحوه فروش آن‌ها و نیز تلاش برای فراهم‌کردن زمینه انعقاد قرارداد با نمایندگی‌ها و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و مشاغلی که مستقیم یا غیرمستقیم با خدمات شرکت در ارتباط هستند.
8-  مراجعات حضوری به لاین بندی‌های مورد برنامه‌ریزی در واحد فروش و جهت کنترل وضعیت پشتیبانی‌ها و در صورت لزوم هماهنگی‌های لازم با آنها جهت پرزنت حضوری و تحویل سفارش‌ها و پیگیری‌های بعدی شامل: هپی کال و فالوآپ آنها
9-  انتقال اطلاعات و مشکلات بخش‌ها و ارائه راه‌حل‌های سازنده و مؤثر در راستای پیشرفت اهداف ترسیمی.
10-  مذاکره حضوری، تلفنی و یا مجازی با اهداف مدنظر شرکت در راستای نیل به اهداف فروش و مشاوره به پشتیبان‌ها و تیم فروش در تهیه و تکمیل CRM و راهنمایی کامل مشتریان و مراجعینی که از هر وسیله ارتباطی میسر گردیده است.
11-  احراز هویت کاربران ثبت نامی و یا تماس گرفته شده از هر طریق ممکن و سهل‌الوصول برای ارائه خدمات و محصولات و تکمیل فرم‌های مربوطه و تفاهم‌نامه همکاری و قراردادهای فی مابین
12-  اظهارنظر و شرکت در تنظیم قراردادهای مربوط به حوزه کاری و کسب منفعت به نفع شرکت در قراردادها و رعایت جوانب حقوقی
13-  حضور فعال و مشاوره در خرید دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با حوزه کاری و بازاریابی و فروش آنها در جهت منافع سازمان. 
14-  حضور فعال و مشاوره در استخدام، آموزش و پشتیبانی نیروی انسانی موردنیاز در حوزه کاری و برنامه‌ریزی برای انجام وظایف بازاریابی و فروش و پشتیبانی 
15-  کنترل بازخورد مشتریان به‌صورت حضوری و یا از طریق اینترنت و درگاه‌های پرداخت و ارائه راه‌حل
16-  ایرادیابی و کنترل مسیر ترسیم شده، اعتبار داده‌ها، اطلاعات و اخبار و اصلاح موارد و مشکلات پیش‌رو دراسرع‌وقت.
17-  اظهارنظر در تبلیغات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مرتبط باهدف توسعه فروش محصولات و خدمات و اپلیکیشن‌ها و پیگیری انجام صحیح و اصولی ایمیل مارکتینگ و sms مارکتینگ و بازخوردگیری از آنها.
18-  شرکت در نمایشگاه‌ها، دورهمی‌ها و تاک‌هوم‌ها و هم‌اندیشی‌ها و کلیه جلسات با مدیریت جلسه و اخذ خروجی مؤثر و سازنده در پیشروی.
19-  انجام مطالعات روزانه در راستای افزایش اطلاعات و انجام بررسی‌های دوره‌ای رقبا و مرور لایه‌بندی‌های مورد مذاکره و مورد پشتیبانی به‌صورت روزانه و ماهانه و یا مناسبتی حسب صلاحدید مدیریت و به اقتضای برنامه‌ریزی عملیاتی فروش و بازاریابی.
20-  پیگیری ایرادات وب‌سایت و پنل کاربرانی که گزارش نموده‌اند و پیگیری دقیق حل شدن و یا نشدن آن ایرادات از مرجع مربوطه و یا از سمت واحد برنامه‌نویسی و یا از سمت پشتیبان و CRM و یا بازخوردگیری از تیم فروش
21-  کنترل دوره‌ای ارقام پرداختی و یا موجودی‌های انبار و توزیع مشکوک با کمک واحد حسابداری و هم‌زمان رفع ابهامات و یا مغایرت‌های احتمالی تا رفع کامل مشکل از تیم فروش و یا از سمت واحد برنامه‌نویسی و یا از شرکت پشتیبان سیستم حسابداری
 
 
مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر: