Blog News

چگونه محتوای خود را بدون تبلیغات پخش کنیم

pen
آل‌سات پرداخت
چگونه محتوای خود را بدون تبلیغات پخش کنیم

مردم در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک‌تاک و...همه‌روزه مطالب متنوع و عامه پسندانه‌ای را انتشار می‌دهند، پخش سریع مطالب سبب می‌شود تا صفحات اجتماعی افراد دیده شود، لایک بخورد، نظری داده شود و یا در صورت نیاز به اشتراک گذاشته شود. گاهی مطالب منتشر شده به دلایل مختلف به‌قدری موردتوجه مخاطبان قرار می‌گیرد که محال است کسی که کاربر فلان شبکه اجتماعی است از مطلب منتشرشده بی‌خبر باشد، امروزه کلمه وایرال یا محتوای ویروسی شامل همین نوع از محتواها است که در بین افراد در مدت‌زمان محدودی ردوبدل می‌شود و واکنش‌های مختلفی را به دنبال دارد. وایرال شدن یک محتوا اجتناب‌ناپذیر است و بخشی از فضای مجازی محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم به تعریفی از محتوای ویروسی یا وایرال بپردازیم و نیز چگونگی ایجاد آن در فضای مجازی با تمرکز بر تولید محتوای وایرال جهت بهبود کسب‌وکارها و فعالیت‌های اینترنتی. چراکه صرف‌نظر از درون‌مایه محتواهای ویروسی، می‌توان از پیامدهای گسترده آن به طور مثبت در راستای توسعه کسب‌وکار در فضای مجازی و همچنین جذب مخاطب استفاده کرد.

 

محتوای-ویروسی


محتوای ویروسی یا وایرال و انواع آنها

محتوا شامل هرگونه مطلبی اعم از شنیداری، نوشتاری و دیداری است. می‌تواند یک فایل صوتی یا پادکست باشد، یا فایل نوشتاری ایمیل، نوشته‌های کوتاه فیس‌بوکی یا اینستاگرامی، ویدئوهای چند دقیقه‌ای باشد. تمامی این مطالب با بارگذاری در صفحات مجازی دیده می‌شوند و نشر پیدا می‌کنند، محتوای وایرال شده حتی می‌تواند یک کتاب یا یک مقاله، یک فیلم یا آهنگ باشد. این محتواها تعمداً، زمانی وایرال می‌شوند و به‌صورت زنجیره‌ای در میان مخاطبان دست‌به‌دست می‌شوند که محتوای منتشر شده دارای جذابیت و گیرایی درون‌مایه‌ای باشد. در واقع خود محتوای نشر شده به‌قدری موردپسند و موردتوجه مخاطبان قرار می‌گیرد که هر گیرنده محتوا دوست دارد آن را به طرق مختلف به دیگران پیشنهاد دهد یا در سطح شبکه‌های اجتماعی share یا نشر دهد. این موردپسند بودن و یا تمایل به انتشار همیشه دلیل بر خوب بودن محتوا نبوده و تأثیرات منفی نشر آن بر بیشتر دیده‌شدن آن می‌چربد. گاهی محتواهای وایرال شده شامل نوعی چالش عملی است که هر گیرنده‌ای بنا بر تمایل شخصی خود در انجام چالش‌ها شرکت می‌کند و از آن ویدئو تهیه می‌کند و به مخاطبان دیگر می‌فرستد در این شرایط خود انجام چالش به‌عنوان محتوای وایرال شناخته می‌شود و تا چند روز توسط گیرندگان و علاقه‌مندان دنبال می‌شود.

 

جذب-مخاطب-ویروسی


جذب مخاطب با محتوای ویروسی

ویژگی‌های هر محتوای نشر شده نسبت به مخاطبان مختلف فرق می‌کند. به طور مثال کاربران تیک‌تاک کاربرانی هستند که جذب ویدئوهای کوتاه می‌شوند و مطالب سرگرم‌کننده و چالش‌برانگیزی را دنبال می‌کنند؛ بنابراین محتواهای ویدئویی تیک‌تاک نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی پتانسیل وایرال شدن بالایی دارند و برای کاربرانشان جذابیت بیشتری دارد. کاربران اینستاگرام ممکن است تصاویر افراد مشهور یا حالات خاص رفتاری آنها را به طور تداومی نشر دهند و میم‌های کمدی بسازند. با ساخت محتوای ویروسی و با علم به اینکه محتوای تولید شده پتانسیل جذب مخاطب گسترده‌ای را دارد، می‌تواند باعث شناخته شدن برندها، صفحات شخصی، کسب‌وکارها و ... شود.

 

نحوه-ساخت-محتوای-وایرال


عوامل مؤثر در ساخت محتوای وایرال

شناخت کافی از کسب‌وکار خود داشته باشید

برای اینکه در کسب‌وکار یا فعالیتی موفق باشید بایست نسبت به علایق و استعدادهای خود شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید از توانمندی‌های خود در راستای رشد و پیشرفت بهره‌مند شوید. به عبارتی دیگر، بدانید چه می‌خواهید، چه کاری از شما ساخته است و ارزیابی و برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلند مدتی برای پیشرفت تدریجی خود ترسیم کنید.


مطالعه بازار هدف

درباره طرز رفتار افراد مختلف و واکنش‌های آنها در برابر شرایط خاص مطالعه دقیق و روان‌شناسانه داشته باشید.
مخاطبان شبکه‌های مجازی طیف گسترده‌ای از افراد جامعه را شامل می‌شوند که به‌خودی‌خود می‌توانند بازار هدف شما و کسب‌وکارتان باشند. پس زمانی را به طور آزمایشی به مطالعه و سنجش سلایق و خواست‌های افراد اختصاص دهید.

 

محتوای-ویروسی


آموزش و کسب مهارت

درباره دنیای اینترنت، شبکه‌های مجازی مختلف اطلاعات داشته باشید و در صورت نیاز، نسبت به نحوه استفاده کاربردی از آنها آموزش و مهارت کافی کسب کنید. با این کار می‌توانید در پلتفرم دلخواهتان به ایجاد و گسترش کسب‌وکارتان اقدام نمایید. این آموزش نباید محدود به دنیای مجازی و پلتفرم‌های مختلف باشد؛ بلکه شما باید نسبت به فرمت یا قالبی که قصد انتشار محتوا را دارید نیز مهارت کسب کنید. اگر محتوای شما نوشتاری است پس قلم نویسندگی خود را تقویت کنید. اگر ویدئو تولید می‌کنید مراحل ساخت و تدوین را بیاموزید، و یا اگر محتوای شما صرفاً شنیداری است تکنیک‌های ضبط صدا و نرم‌افزارهای مرتبط با میکس صدا را یاد بگیرید.

 

شناخت-فرهنگ-عامه


شناخت فرهنگ عامه

در خصوص فرهنگ عامه جامعه هدف خود مطالعه کنید. فرهنگ‌های عامه عمدتاً دارای خصوصیات به‌روز و به لحاظ زمانی گاهی محدود و در موارد ماندگار است، به‌طوری‌که در مدت‌زمان کوتاهی عناصر مختلفی از قبیل؛ طرز پوشش لباس، رفتارهای زبان بدن، مدل‌های گفتاری، آهنگ‌ها، جملات ادبی و ... تبدیل به نرم‌ها و هنجارهای جامعه می‌شوند و به‌نوعی وایرال می‌شوند. در فضای مجازی با تفاوت‌هایی از نرم‌ها و هنجارهای جامعه تبعیت می‌کند. فرهنگ عامه خواه‌ناخواه در فضای مجازی ردپای خود را به جا می‌گذارد و از دنیای واقعی به مجازی پل ارتباطی می‌سازد تا برای هر طیفی از جامعه قابل‌مشاهده و استفاده باشد. با شناخت فرهنگ عامه می‌توانید به سلایق و مسائل روز آشنایی داشته باشید تا بتوانید محتوایی عامه‌پسند و مطلوب تولید کنید.


شناسایی طیف مخاطبان

از طرفی ممکن است محتوای تولیدی شما در دست مخاطبان خاصی وایرال شود به طور مثال محتوای موسیقایی وایرال در دست نوجوانان که تنها برای این طیف از مخاطبان دارای جذابیت و مفهوم است برای افراد مسن بی‌معنی یا حتی مضحک به نظر برسد. پس بهتر است در شناسایی مخاطبان، طیف مختلف کاربران را نیز در نظر داشته باشید.


خلاقیت در تولید محتوا

مطالب مشابه در فرمت‌های مختلف در هر شبکه اجتماعی پیدا می‌شود. از عوامل مؤثر در وایرال شدن محتوایی، خلاقیت در نحوه پرداخت به محتواست. شما باید در تولید هرگونه محتوایی دررابطه‌با کسب‌وکار و حرفه خود منحصربه‌فرد باشید. ایده‌پرداز و متفاوت باشید و نسب به دانشی که تا بدین جا کسب کرده‌اید خلاقانه‌تر عمل کنید. در خلاقیت، شناخت رقبای کسب‌وکارتان کمک زیادی می‌کند. عملکرد آنها را در فضای مجازی زیر نظر بگیرید و به ایده‌های خلاق و متفاوت بیندیشید.


اعتمادسازی در مخاطبان

در تولید محتوای خود صداقت داشته باشید تا اعتماد طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به دست بیاورید. در غیر این صورت باید منتظر شکست برنامه کاری خود در فضای مجازی باشید. اگر محتوای شما ارزش حتی یک نشر از طرف مخاطب را داشته پس توانسته‌اید اعتماد او را جلب کنید و وقتی میزان نشرها به طور تسلسلی در مدت‌زمان کوتاهی روبه افزایش گذاشت شما به هدفتان رسیده‌اید و در کسب اعتماد و اعتبار از سوی مخاطبان موفق شده‌اید.

 

وایرال-کردن


حرف آخر

مجموعه عوامل فوق سبب می‌شود تا شما با آگاهی و دانش کافی دست به تولید محتوایی بزنید که با نشرهای زنجیره‌ای، به توسعه کسب‌وکار اینترنتی شما منجر شود. فقط کافی است در جریان سیال و روبه‌رشد فضای مجازی درست و کاربردی عمل کنید تا به موفقیت مورد انتظارتان برسید. وایرال شدن یک فرصت و یک پتانسیل تداومی در شبکه‌های مجازی است که بایستی از این امکان به نفع خود و کسب‌وکارتان استفاده کنید.

در آخر پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینۀ کسب درآمد در اینترنت به مقالات زیر نگاهی بیاندازید:
همه چیز درباره موفقیت در کسب و کار آنلاین
قیف فروش چیست و چطور آن را بسازیم؟ — راهنمای کاربردی
با طراحی بوم مدل کسب و کارBMC  آشنا شویم
درگاه پرداخت واسط و مزیت های آن