Blog News

بوم کسب و کار BMC

pen
آل‌سات پرداخت
بوم کسب و کار BMC
مدیریت کسب و کار، فرآیند سخت و پیچیده‌ای است که اگر بدون اطلاعات کافی وارد آن شوید، وقت و هزینه زیادی را هدر می‌دهید. اما عبور از این مسیر سخت و پیپچیده با وجود یک نقشه راه بسیار آسان‌تر است. بوم مدل کسب و کار، همان نقشه راهی است که در طی کردن درست این مسیر به شما کمک می‌کند و باعث می‌شود بتوانید با یک نگاه یکپارچه کسب و کار خود را مدیریت کنید. در این مقاله می‌خواهیم بوم مدل کسب و کار (Business Model Canvas) را به همراه ضرورت و اهمیت آن بررسی کنیم.

 
مدل کسب و کار Business Model چیست؟

مدل کسب و کار به زبان ساده همان برنامه شما برای پول درآوردن است. در واقع مدل کسب و کار طرحی برای فعالیت موفق یک کسب و کار، شناسایی منابع، مشتریان هدف، محصولات و… است. این مدل به شما می‌گوید که عوامل اصلی یک کسب و کار چگونه با هم منطبق و هماهنگ می‌شوند. امروزه کسب و کارها برای به دست آورن جایگاه مطلوب و قابل قبول در بازار باید یک مدل کسب و کار رقابت پذیر برای خود طراحی کنند.
 
بوم-کسبوکار


بوم مدل کسب و کار BMC چیست؟

 BMC یک برنامه و هدف مشترک است که برای برقراری ارتباط میان افراد، نوشتن تفکرات مختلف، نتیجه گیری و جمع‌بندی نظرات متفاوت کاربرد دارد.
 BMC یک الگوی مدیریت استراتژیک است که برای توسعه مدل‌های جدید تجاری و مستندسازی مدل‌های موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار مدیریتی به شما کمک می‌کند تا مدل کسب و کار خود را طراحی، اختراع و توصیف کرده و یا آن را تغییر دهید.
این بوم به صورت یک جدول طراحی شده و از بخش‌های مختلف تشکیل شده است.
 
1- در BMC مواردی مانند فعالیت‌های کلیدی، زیرساخت‌ها، ارتباط با مشتریان، منابع درآمدی و… مشخص می‌شود.
2- بوم مدل کسب و کار به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بتوانند با ترسیم تعامل میان بخش‌های مختلف کسب و کار، فعالیت‌های خود را به شکل هماهنگ و سازمان یافته پیش ببرند. اگر کسی از شما درخواست کرد که راجع به کارتان برای او توضیح دهید، کافیست بوم کسب و کار خود را به او نشان دهید تا در زمان کوتاهی به طور کامل متوجه فعالیت شما شود.
 
مقالۀ مرتبط جهت مطالعه بیشتر: همه چیز درباره موفقیت در کسب و کار آنلاین
 

هدف بوم کسب و کار چیست؟

هدف بوم مدل کسب و کار یا BMC این است که کارآفرینان بتوانند برای پیش بینی فرضیه‌های خود، مدلی را با سرعت زیاد طراحی کرده و به اجرا درآورند. BMC بر رشد و حرکت سریع و در برخی موارد چرخش محوری متمرکز است.

مزایای بوم و مدل کسب و کار چیست؟
همان طور که اشاره کردیم، بوم کسب و کار، خیلی سریع، خلاصه، جامع و کامل، کسب و کار شما را به نمایش می‌گذارد.
 وجود این ابزار فواید و ویژگی‌های مثبت زیادی دارد، از جمله اینکه:
- می‌توانید کسب و کار خود را به سرمایه گذار یا سایر شرکای تجاری خود به راحتی معرفی کنید.
- می‌توانید قبل از هزینه کردن برای هر قسمت، کل کسب و کار خود را از بالا ببینید و از شرایط آن آگاه شوید.
- با استفاده از BMC می‌توانید روی عوامل محرک کسب و کار خود به خوبی تمرکز کنید.
- در بوم مدل کسب و کار، می‌توانید به سادگی مدل موجود را تغییر داده و تاثیر این تغییرات را خیلی سریع مشاهده کنید.
- با این مدل مختصر و تک صفحه‌ای تیم شما می‌تواند شناخت بهتری از مدل و چشم انداز کسب و کارتان به دست آورد. 
 
 

جمع بندی

بوم مدل کسب و کار یک زبان مشترک برای ارتباط افراد، ترسیم افکار و جمع‌بندی نظرات است. با جمع‌آوری و یادداشت اطلاعات مختلف در زمینه کاری خود می‌توانید یک بوم مناسب و کارآمد طراحی و ترسیم کنید. همچنین می‌توانید اهداف را مشخص کنید تا به خواسته‌های خود برسید و به این ترتیب موفقیت‌ها و پیشرفت‌های قابل توجهی به دست آورید.