Blog News

متاورس، جهان دیجیتال و نامحدود

pen
آل‌سات پرداخت
متاورس، جهان دیجیتال و نامحدود
از انقلاب صنعتی به بعد یعنی اواسط قرن 19 میلادی، تاکنون جهان روبه سوی پیچیدگی‌های دنیای مدرن پیش می‌رود هر چیزی در جهان، از خانه‌ها گرفته تا خیابان‌ها، شهرها، کارخانه‌های مختلف همگی تحت‌تأثیر سیستم مدرنیزاسیون قرار گرفته و روزبه‌روز زندگی مردم را دگرگون می‌کنند، روند دگرگونی امروزه به سبب اینترنت و شبکه‌های مختلف اجتماعی پروسه‌ای پرشتاب داشته و باتوجه‌به آموزش‌ها و آگاهی سازی‌های جمعی در سطح اجتماع، درصد بالایی از مردم جهان به‌راحتی به شبکه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف اینترنتی دسترسی دارند و کارهای مختلف بانکی، شغلی، سرگرمی و ... خود را انجام می‌دهند. افراد خلاق در زمینه تکنولوژی‌های روز، نوآوری‌های کاربردی را در عرصه اینترنت راه‌اندازی کرده‌اند و روزبه‌روز درصد بالایی از مخاطبان را به دلایل مختلف جذب پلتفرم‌های خود می‌کنند.
یکی از این پلتفرم‌ها، جهان دیجیتال و نامحدودی که مخاطبان را به‌سوی واقعیت مجازی سوق می‌دهد، متاورس است، جهانی تشکیل شده از ارقام ریاضی، هوش مصنوعی و میلیون‌ها کد رسانه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان مسئلهٔ دیجیتالی نوین دارای چالش‌هایی نیز باشد. جهانی می‌تواند بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن کند و بسترهای بالقوه زیادی را برای استعدادها، ایده‌ها و پروژه‌های مختلف ایجاد کند. 
در این مقاله در تلاشیم تا به تعریفی کلی و همه‌جانبه از مفهوم متاورس دست یابیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
 
متاورس-چیست


متاورس چیست؟

متاورس از دو واژه لاتین meta به معنی فراتر و Versal به معنی جهانی تشکیل شده است که به‌صورت ترکیبی برای نخستین‌بار در کتاب نیل استیونس به نام سقوط برف از کلمه متاورس استفاده شد. پس معنای لغوی این واژه فراتر از جهانی است که ماورای حقیقت واقعی و عینی این جهان را شامل می‌شود، و دارای ابعاد زیادی برای مطالعه و بررسی است. منظور از متاورس در جهان امروزه به معنای بُعد آینده و صورت تکامل‌یافته اینترنت کنونی است، درواقع این تکنولوژی نظر به آینده و پیشرفت‌های همه‌جانبه علمی دارد که شامل پوشش نامحدود دیجیتالی است.
 
متاورس
 
متاورس خود جهان دیجیتالی نوینی، برآمده از اینترنت است اما حتی خود اینترنت و تمامی پلتفرم‌ها، شبکه‌ها، سایت‌ها  و... را در برمی‌گیرد، با گسترش هر چه بیشتر صفحات اینترنتی در حوزه‌های مختلف، بر سلطه و گستردگی متاورس هم افزوده می‌شود و طولی نمی‌کشد که در آینده‌ای نه‌چندان دور جهان پیرامونمان را مانند فیلم‌های هالیوودی ماتریکس یا بلید رانر ببینیم، اگر تلفن هوشمند دارید اگر همه‌روزه با کامپیوتر و دنیای اینترنت درگیرید و کارهای مختلف بانکی، خریدوفروش کالا و محصولات، مطالعه، سرگرمی و... را انجام می‌دهید شما در محیط متاورس هستید و به میزانی که در متاورس زمان سپری می‌کنید به همان اندازه به حقیقت مجازی نزدیک هستید و در دنیایی خارج از واقعیت پیرامون زندگی می‌کنید.
 
 
امکانات-متاورس


در متاورس امکان انجام چه‌کارهایی را دارید؟

کسب‌وکار

ابزار اصلی شما در متاورس برای کسب‌وکار، تولید محتواست و انجام کارهایی برای پشتیبانی از اطلاعاتتان. با تولید محتواست که می‌توانید در متاورس، دنیای جدیدی بسازید که مختص خودتان است. کاربران مجازی مختلف را شناسایی کنید و کسب‌وکار گروهی یا فردی خود را شروع کنید، چراکه شما با استفاده از یک شبکه به چندین نفر در هرجای دنیا متصل هستید و کارها را تعاملی و مشارکتی به جلو می‌برید.


استعدادیابی

همچنین در متاورس این امکان وجود دارد که هرکسی به‌دوراز قضاوت‌ها و محدودیت‌ها به دنبال استعداد و توانایی‌های نوشتاری، فنی و خلاقیت‌های خود برود و شانس موفقیت در عرصه‌ای نامحدود را داشته باشد. فعالیت‌های مالی مانند خریدوفروش ارزهای دیجیتال و انواع آن در بلاک‌چین، انجام کنفرانس ویدئویی، ایمیل، دنیای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، پخش زنده، هوش مصنوعی و... تمامی موارد یاد شده بخشی از متاورس را تشکیل می‌دهند و هر کاربر اینترنتی نسبت به دانش و نیاز شخصی خود از آن بهره‌مند می‌شود یا به‌عنوان برنامه‌نویس و سئوکار خدمات دیجیتالی یا تولید محتوا را به کاربران مختلف سراسر دنیا ارائه می‌دهد. در دنیایی که تعامل و مشارکت بین کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات دیجیتال به‌آسانی ممکن شده و رو به افزایش است، متخصصان عرصه بازاریابی و ارتباطات می‌بایست به متاورس توجه شایانی داشته باشند، چراکه امکان تعامل آنلاین را برای آنها فراهم می‌آورد و می‌توانند علاوه بر داشتن ارتباط مستقیم با مخاطب، افراد مستعد زیادی را جذب کار و حرفه خود کنند.
 
تحقق-ایده-درمتاورس
 

تحقق ایده‌ها

فضای متاورس پتانسیل این را دارد تا شما ایده‌های تجاری و اقتصادی خود را به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و حساب شده محقق سازید تا به معیار سنجش دقیقی دست یابید. شما می‌توانید ایده‌های تجاری خود را که دلایل کمبود نقدینگی یا عدم حمایت از طرف ارگان‌ها و شرکت‌های بزرگ راکد مانده‌اند به ایده‌های کاربردی و قابل‌اجرا تبدیل کنید.
 
فرصت-های-طلایی-در-متاورس


فرصت‌های طلایی

فضای نامحدود متاورس در آینده‌ای نه‌چندان دور فرصت‌های طلایی بزرگی را در اختیار افراد خلاق این عرصه، هنرمندان، صنعتگران و ... خواهد گذاشت. این افراد در هر کجای دنیا که ساکن باشند، بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به کار، حرفه یا تحصیل خود در متاورس ادامه دهند. تعامل در فضای واقعیت مجازی ساده‌تر و کاراتر از فضای حقیقی شکل می‌گیرد، چراکه با ایده‌ها و نظرات مختلفی طرف هستید و امکان انتخاب بهترین‌ها برایتان فراهم است.
 
پروژه-های-معروف-متاورس


پروژه‌های معروف متاورس

پروژه Cryptopunks  اولین و پرهزینه‌ترین پروژه NFT (توکن‌های غیر قابل تعویض) در شبکه اتریوم است. نام این پروژه تبدیل به یکی از اصلاحات رمزارزها شده است. فعالیت شرکت کریپتوپانک ها در زمینه ساخت و توسعه نرم‌افزارهای مختلف، ساخت چندین هزار توکن و پانک های (تصاویر رباتی انسانی، شخصیت‌های کارتونی، آدم فضایی، زامبی و...) انحصاری ارزشمند و تا حدی به‌شدت گران است. برای مثال کریپتوپانک شماره 7804 که یکی از توکن‌های آدم فضایی است سال 2021 به قیمت 4200 اتر معادل 7.5 میلیون دلار به فروش رفت. 
پروژه معروف دیگر که درحال‌توسعه و ارتقا است، پروژه سولیس یا Solice است. سولیس نخستین پروژه میان پلتفرمی واقعیت مجازی متاورس است که روی بلاک‌چین سولانا ساخته شده است. متاورس است که روی بلاک‌چین سولانا ساخته شده است. این پروژه جهانی دیجیتالی و متاورسی پیش روی ما قرار می‌دهد که ساخت، مالکیت و اداره آن توسط کاربران مجازی انجام می‌گیرد. سالیس از جمله پروژه‌های تعریف فضای متاورس به معنای واقعی است. پروژه‌های در دست ساخت بعدی معروف‌ترینشان زانا یا Xana است که در سطح دو شبکه اتریم ارائه خواهد شد. پروژه گیم ریچ یا Gamerich هم از پروژه‌های تازه و درحال‌توسعه متاورس است که به‌عنوان پلتفرمی جهانی برای سرمایه‌گذاری‌های دیجیتالی و کسب درآمد عمل خواهد کرد. دراین‌بین می‌توان از پروژه پر ادعای متاویپد یا MetaVpad نام برد که در آینده قرار است به فضایی پر از تنوع و ریسک‌پذیری تبدیل شود.
 
جهان-جدید-متاورس


جمع‌بندی

دنیای جذاب متاورس به‌عنوان پدیده‌ای فراجهانی برآمده از سیستم و روش زندگی مدرن و صنعتی انسان قرن 21 است، متاورس شاید از رؤیاها و تخیلات داستان‌های جاه‌طلبانه سر برآورد یا نتیجه پیشرفت تدریجی علم و تکنولوژی بود، هنوز نمی‌توان پاسخ قطعی داد، فقط می‌دانیم صنعتی‌شدن و مدرنیسم آخر کار نبود و ذهن انسان خلاق به سمت بی‌کران‌ها و امکانات نامحدود پیش می‌رود تا هر چه‌قدر می‌تواند در زندگی واقعی خود غیرممکن‌ها را ممکن سازد. 
در آخر پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه متاورس و کریپتو به مقالات زیر نگاهی بیندازید:
- متاورس و تکنولوژی دنیای مجازی
- معرفی 10 بازی کریپتو برتر
- بلاک‌چین چیست؟