Blog News

نقش متاورس در آینده پرداخت دنیا

pen
آل‌سات پرداخت
نقش متاورس در آینده پرداخت دنیا
متاورس این روزها از پرتکرارترین لغاتی است که میان گفتگوهای افراد مورداستفاده قرار می‌گیرد. فضایی که در تشکیل آن موارد متعددی نقش دارند. از بازی‌های آنلاین و واقعیت افزوده گرفته تا ارزهای دیجیتال. به‌کارگیری چنین مواردی امکان تعامل کاربران در فضای مجازی را فراهم ساخته است. از سال‌ها پیش تا الان ورود موارد مختلفی را می‌توان یک انقلاب در عرصه فناوری تلقی کرد. از تلفن‌های همراه گرفته تا ارز دیجیتال. 
اکنون هم متاورس چنین جایگاهی پیدا کرده است. توانایی متاورس در جلب‌توجه کاربران اینترنتی در سراسر دنیا سبب شده است تا غول‌های فناوری تماماً به‌عنوان یک هدف بزرگ به آن نگاه کنند. اما بد نیست از دید واژه‌شناسی این کلمه را بررسی کنیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.
 
 
متورس


متاورس

متاورس همان گونه که از نامش پیداست دارای دو بخش است. بخش اول متا که معادل آن را می‌توان کلمه ماورا دانست. بخش دوم هم ورس است که به معنای جهان است. اگر بخواهیم لغت به لغت این عبارت را معنی کنیم این عبارت به معنی جهان ماورا است. استفاده از این لغت ریشه‌ای حدوداً 30 ساله دارد. در سال 1992 در یک رمان تخیلی نوشته نیل استفنسون برای اولین‌بار این واژه استفاده شد. اگر بخواهیم ساده‌ترین تعریف را در حال حاضر برای متاورس به کار ببریم این عبارت به نظر درست می‌آید: فضایی که انسان‌ها برای تعامل با سایر افراد در قالب بازی و همکاری و ... به‌صورت اواتار وجود دارند. به‌طورکلی هر بستری که امکان ارتباط با انسان‌های دیگر یا سایر کاراکترهای دیجیتال را در دنیای مجازی به شما بدهد مصداقی از متاورس به شمار می‌رود. 


امکان حضور عوام در متاورس وجود دارد؟

برای ورود به دنیای شگفت‌انگیز متاورس برای هیچ فردی محدودیتی وجود ندارد. به بیان بهتر کاربران می‌توانند در هر زمان و مکانی در دنیای متاورس حضور پیدا کنند. برای حضور در این دنیای شگفت‌انگیز لزوماً نباید از رایانه استفاده کنید. به‌گونه‌ای که برای حضور در این دنیا از تلفن همراه نیز می‌توانید استفاده کنید. با استفاده از نرم‌افزار sensorium galaxy می‌توانید در این دنیای شگفت‌انگیز از طریق گوشی حضور پیدا کنید. تنوع اواتار های ساخته شده برای متاورس بسیار بالاست. این اواتار ها به کمک هوش مصنوعی کنترل می‌شوند. 
 
 
فیسبوک-در-متاورس


فیس‌بوک چه نقشی را در توسعه متاورس بازی می‌کند؟

شاید برایتان جالب باشد اگر از بدانید نقش فیس‌بوک برای ارتقا و توسعه این جهان مجازی چگونه بوده است؟ فیس‌بوک به‌عنوان یکی از بزرگان حوزه سوشال‌مدیا سرمایه‌گذاری کلانی با مبلغ حدود 50 میلیون دلار برای توسعه این دنیای مجازی صرف کرده است. فعالیت فیس‌بوک برای ارتقای متاورس تاجایی پیش رفته است که مارک زاکربرگ مدیرعامل این شرکت نام فیس‌بوک را به متا تغییر داده است. 
برای بررسی جنبه‌های اخلاقی و نیز ایمنی متاورس فیس‌بوک قول همکاری با چندین مرکز را داده است. از جمله دانشگاه‌های هاروارد و هنگ‌کنگ و ... . اما فیس‌بوک تنها شرکت بزرگی که در حوزه متاورس مشغول سرمایه‌گذاری است نیست. بلکه اخباری مبنی بر حضور مایکروسافت در میان لیست سرمایه‌گذاران متاورس دیده می‌شود.


در متاورس از چه فناوری‌هایی استفاده می‌شود؟ 

گفته می‌شود که فناوری‌های مجاز برای استفاده از متاورس دامنه وسیعی دارند. اما موارد اصلی در لیست زیر آورده شده‌اند:
• واقعیت مجازی
• واقعیت ترکیبی 
• واقعیت افزوده 
• واقعیت کمک شده 
• و ...
هرچند که متاورس تنها از واقعیت مجازی تشکیل نشده است اما واقعیت مجازی از کلیدی‌ترین عوامل محرک این دنیای مجازی است. به گونه که می‌توان از اجزای تکمیل‌کننده نقشه راه متاورس آن را دانست. شاید در ادامه برای تجربه حال و هوای متاورس دیگر نیازی به وسایلی مانند هدست های واقعیت مجازی نداشته باشیم. امروزه برای تعامل با شخصیت‌های مجازی باید از هدست های واقعیت مجازی بهره جوییم. 


عوامل سوق دهنده متاورس به سوی پیشرفت 

عوامل متعدد در گرایش متاورس به سوی پیشرفت نقش دارند. به نقش کمپانی هایی مانند فیس‌بوک و مایکروسافت در این باره اشاره کردیم. اما اینها تنها کمپانی هایی نیستند که برای گرایش متاورس به سوی پیشرفت به عنوان نیروی محرکه عمل کرده اند. بسیاری دیگر از کمپانی های بزرگ مانند ادوبی و اتودسک نیز در این باره گامی برداشته اند. بای گرایش متاورس به سوی پیشرفت نیاز است ساختارهایی مانند اتصال اینترنتی و واقعیت افزوده تقویت شوند. 


متاورس در چه مواردی کاربرد دارد؟

ترکیبی از جهان مادی و مجازی سبب شده است تا واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی در چندین مورد گنجانده شوند. مواردی روزمره مانند مراقبت های شخصی و ورزشی و ... . اما تمامی اینها بدون در نظر گرفتن جنبه های اخلاقی قضیه بدون اعتبار هستند. برای همین جوامع دنیا درباره جنبه های اخلاقی متاورس مشغول بررسی هستند.
 
 
آینده-متاورس


پیش بینی ها از آینده متاورس

شاید کمی زود باشد درباره آینده متاورس اظهار نظر کنیم. چرا که هنوز متاورس در ابتدای راها قرار دارد. صحبت درباره توانایی متاورس در تعامل انسان ها با فناوری و یا ایجاد اختلال در آن چقدر مهم است.  اما می توان اینطور پیش بینی کرد که قابلیت های متاورس سبب بازشدن افق های ویژه ای در عرصه فناوری در زندگی روزمره ما داشته باشد. 


سخن آخر

در این مطلب درباره متاورس تمامی مواردی را که نیاز به دانستن آن داشتید خدمت شما شرح دادیم. به خاطر بیاورید زمانی که برای اولین بار نام بیت کوین مطرح شد. شاید کسی در آن زمان احتمال نمیداد که این ارز دیجیتال تا این اندازه معروف و البته گران قیمت شود. به نظر می آید چنین اینده ای در انتظار متاورس می باشد. به منظور شناخت بهتر شما از پدیده متاورس از نظر واژه شناسی این دنیای مجازی را بررسی کردیم. 
تا چندی دیگر خواهید دید که تمامی فعالیت های انسان در این جهان انجام می شود. علاوه بر این درباره نقش کمپانی های بزرگ در رشد متاورس صحبت کردیم. از فیس‌بوک گرفته تا مایکروسافت. از ادوبی تا اتودسک. اما همانطور که گفته شد آنچه دارای اهمیت است بررسی جنبه های ایمنی و اخلاقی متاورس است.