Blog News

هوش تجاری چگونه صنعت پرداخت را تغییر می دهد؟

pen
آل‌سات پرداخت
هوش تجاری چگونه صنعت پرداخت را تغییر می دهد؟
از زمان‌های گذشته در سیستم‌های مربوط به صنعت بانکداری و کارت‌های اعتباری برای شناسایی هویت و تشخیص فعالیت‌های کلاهبرداران از هوش مصنوعی استفاده می‌کردند. امروزه هم در صنعت پرداخت ایران هوش مصنوعی و هوش تجاری جایگاه خود را در بخش‌های مربوط به خدمات مالی پیدا کرده است. هوش مصنوعی با ساده کردن فرایندهای ایمنی شناخته شده است اما درصنعت پرداخت تحولاتی را ایجاد کرده که ما در ادامه این مطلب به بیان این تحولات می‌پردازیم. پس اگر می‌خواهید بدانید که هوش مصنوعی چیست و چه جایگاهی در صنعت پرداخت ایران دارد، این مقاله را از دست ندهید.


همه چیز در مورد هوش مصنوعی

تعریف‌های زیادی برای هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است،  اما اگر در فرهنگ لغت بخواهیم هوش مصنوعی یا تجاری را تعریف کنیم، باید بگوئیم که به ظرفیت کامپیوتر برای انجام فعالیت‌هایی مشابه انسان هوش تجاری یا هوش مصنوعی گفته می‌شود یا به بیان دیگر هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیور می‌باشد که در تلاش است تا به تولید ماشین‌هایی اقدام کند که بتوانند مانند انسان تصمیم گیری کنند.
 
 
هوش-مصنوعی


هوش تجاری چگونه صنعت پرداخت را تغییر می دهد؟

چند سالی هست که استفاده از هوش مصنوعی جای خود را به روش‌های قدیمی برای پرداخت آسان تر به منظور دریافت کالا و خدمات داده است،  به گونه‌ای که مشتریان برای پرداخت هزینه کالای مورد نظر خود از طریق درگاه پرداخت اینترنتی استفاده می‌کنند. کسب و کارهای مختلف  از طریق استفاده از هوش مصنوعی و یا هوش تجاری خواسته‌های مشتریان را مبنی بر  پیش بینی نیازهای آن‌ها و دادن پیشنهادهایی برای رفع این نیازها  برآورده می‌کنند.  نیازهای جدید با پیشرفت فناوری هوش تجاری در چند سال اخیر تحولاتی در صنعت پرداخت ایجاد کرده که ما در ادامه این مطلب به بررسی این تحولات می‌پردازیم. 


پرداخت های جایگزین

پرداخت جایگزین روشی برای پرداخت آنلاین می‌باشد که وام‌های کوتاه مدت را شامل می‌شود. به گونه‌ای که این امکان را در در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا کالایی را خریداری کرده و بعد پس از تحویل محصول به صورت اقساطی هزینه آن را پرداخت کنند.  کاربرد هوش مصنوعی در این بخش این است که عادات مصرفی کاربران را تحلیل کرده و سپس راه حل‌هایی برای رفع آن مشکل پیدا می‌کند.  نکته قابل ذکر دیگر این است که با توجه به این که مشتریان و کاربران به صورت مداوم از نرم‌افزارهای مختلف استفاده می‌کنند، هوش تجاری در مورد عادات مصرفی کاربران بیشتر می‌آموزد و توصیه‌های خود را به کاربران مبنی بر این عادات تنظیم می‌کند. 


پیشرفت فروشگاه های هوشمند

از آنجایی که مدت‌هاست خریدهای حضوری  جای خود را به خریدهای آنلاین داده این امکان در بعضی از فروشگاه‌ها در اختیار کاربران قرار داده می‌شود که  با اسکن یک بارکد کالا و یا محصول مورد نظر خود را خریداری کنند بدون اینکه نیاز به پرداخت وجهی داشته باشند.  به عنوان مثال فروشگاه‌های آمازون فروشگاه‌های می‌باشند که پرداخت کالای خریداری شده در آن‌ها ضروری نیست  به گونه‌ای که این فروشگاه‌ها با استفاده از هوش تجاری و یا هوش مصنوعی زمان خروج مشتریان از قفسه را تشخیص داده و زمانی که مشتری با کالاهای خریداری شده خود از فروشگاه خارج می‌شود به صورت خودکار،  فاکتور کالاها را محاسبه کرده و رسید برای مشتری ارسال می‌شود. 
 
هوش-تجاری


شخصی سازی پرداخت از طریق هوش تجاری

شرکت‌های فناوری در تلاش اند که از طریق استفاده از هوش تجاری و یا هوش مصنوعی کیفیت تجربه مشتریان را افزایش دهند.  به عنوان مثال یکی از ابزارهایی که در هوش مصنوعی و هوش تجاری وجود دارد این است که از خریدهای مشتری  به عنوان یک الگو استفاده می‌کند و محصولاتی که ممکن است مشتری به آن‌ها نیاز پیدا کنند و یا با آن‌ها علاقه‌مند باشد را به آن پیشنهاد می‌دهد که پیشنهاد کالاهای مورد علاقه مشتری یکی از این شاخه‌های شخصی سازی می‌باشد. 
اگر بخواهیم مثال دیگری در خصوص شخصی سازی خرید از طریق هوش مصنوعی در صنعت پرداخت بزنیم، باید بگویم که شرکت‌ها از طریق هوش مصنوعی و یا هوش تجاری سوابق هزینه که مصرف کننده برای دریافت خرید کالاها و محصولات مورد نظر خود پرداخت می‌کند را مورد تحلیل قرار  داده و در تلاش است با در نظر گرفتن این سوابق خرید گزینه‌های کم هزینه تری را به مشتری پیشنهاد دهد. 


تشخیص کلاهبرداری با هوش تجاری

با گذشت زمان و پیشرفت تجارت الکترونیکی انقلابی در خرید و فروش‌های آنلاین رخ داد به گونه‌ای که مردم دیگر محدود به مردها و زمان و مکان خاصی نیستند و می‌توانند کالاهای مورد نظر خود را از هر نقطه‌ای از جهان خریداری کنند.  اما در نظر داشته باشید که با پیشرفت این مسئله روش‌های قدیمی تشخیص کلاهبرداران دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و باید در زمان کوتاه ترین مسئله شناخت تشخیص داده شود. علاوه بر این فعالیت‌هایی که هوش مصنوعی انجام می‌دهد این قابلیت را دارد که در صورت مشاهده فعالیت‌هایی که آن کار را به صورت معمول انجام نمی‌دهد، هشدارهایی برای ارسال کند به عنوان مثال  اگر قبض، برق، آب و یا تلفن همراه بیش از حد معمول باشد از طریق پیامکی این هشدار به مشتری داده می‌شود.


پرداخت با رسانه

یکی دیگر از تحولاتی که هوش تجاری در صنعت پرداخت ایجاد کرده، در مورد پرداخت‌ها و رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و شرکت‌های مختلف دیگر می‌باشد. 


تجارت محاوره ای با هوش تجاری

در آینده نزدیک دیگر فرقی بین انسان و ربات رایانه‌ای نمی‌ماند و کاربران به دلیل پیشرفت فناوری و تجارت الکترونیک تفاوت میان این دو را تشخیص نخواهند داد  و اصطلاح تجارت محاوره‌ای در بخش‌های مختلف فناوری هوش مصنوعی و یا تجارت الکترونیکی پیشرفت کند‌  به گونه‌ای که تمامی مشتریان و مصرف کنندگان از ابزارهایی مانند صدا کرد پیام برای معاملات به صورت آنلاین استفاده می‌کنند  و به این صورت بود که هوش تجاری در صنعت پرداخت تحول اینچنینی ایجاد کرد.


خرده فروشی و پرداخت با هوش مصنوعی

یکی دیگر از تحولاتی که هوش مصنوعی و هوش تجاری در طرح صنعت پرداخت ایجاد کرده که دیگر احتیاجی به صف ماندن برای پرداخت اجناس نمی‌باشد، این است که از طریق هوش مصنوعی و سنسورهای تشخیص در سراسر فروشگاه‌ها مردم بدون اینکه پرداخت سنتی داشته باشند،  خانه‌هایی که خریداری کردند تشخیص داده می‌شود و مبلغ محصولات از آن‌ها دریافت می‌شود.