Blog News

ارز دیجیتال چیست؟

pen
آل‌سات پرداخت
ارز دیجیتال چیست؟
ارز دیجیتال، رمز ارزها یا کریپتوکارنسی اصطلاحات رایج این روزها در دنیای مالی است که با عنوان کلی ارز دیجیتال شناخته می‌شود. نوعی از ارزها را شامل می‌شوند که تحت‌تأثیر سیستم الکترونیکی، ذخیره‌سازی و انتقال می‌یابند. مبنای این‌گونه ارزها، صفر و یک است. بستر ایجاد، ذخیره‌سازی و انتقال ارز دیجیتال دنیای مجازی است و هرگونه ارزش آن در دنیای دیجیتال و مجازی تعریف می‌شود. ارز دیجیتال به‌عنوان یک واسطه پولی در مقابل اوراق بانکی یا سکه قرار دارد. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به‌صورت لحظه‌ای و بدون محدودیت و مرز بین افراد انجام می‌گیرد. می‌توان گفت از ویژگی‌های خوب و محبوب ارزهای دیجیتال، امکان دیفای یا حذف واسطه‌های بانکی و غیرمتمرکز بودن ارز‌های ذخیره شده است. البته باید اشاره کرد که ارز دیجیتالی معمولاً توسط استخراج‌کنندگان و یا ماینرهای آن کنترل می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا با مبحث گسترده ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید.
جهت مطالعه بیشتر: دیفای چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟
 
تاریخچه-پول

 


تاریخچه

در اواخر دهه نود شرکتی به نام دیجی کش توسط دیوید چاوم تأسیس شد. این شرکت از کدنویسی استفاده می‌کرد تا بانک‌ها بتوانند ارزش‌های مالی خود را به‌صورت الکترونیکی انتقال دهند. از اولین پول‌های دیجیتال آی گولد (با پشتوانه طلا) بود که در سال 1996 ایجاد شد و سپس در سال 2006 لیبرتی رزرو به وجود آمد. کارمزد انتقالی لیبرتی رزرو جایگزین دلار و یوروی نقدی بود که با کارمزد 1% بین انتقال دهندگان ردوبدل می‌شد. پس از تمرکز هر دو سرویس پول دیجیتال بر روی پول‌شویی دولت آمریکا آنها را تعطیل کرد و همزمان در جامعه گرایش به استفاده از ارزهای دیجیتال برای فعالیت‌های مالی و کسب سود، افزایش یافت. حاصل این تمایل عمومی و افزایش تقاضا به وجود آمدن بیت‌کوین در سال 2009 بود که آن را به بزرگترین ارز دیجیتال برای مبادله ارز بدون واسطه و تحقق آرمان‌های دنیای دیفای (امور مالی غیرمتمرکز)  به طور مستقیم تبدیل کرد.
جهت مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست؟
 
ارز-دیجیتال
 

 

ویژگی‌های بارز ارز دیجیتال

-فاقد شکل فیزیکی بوده و تنها در شبکه‌های دیجیتال موجودیت دارند.
-فاقد کنترل بانک مرکزی و دولت هستند و عرضه هرگونه ارز دیجیتال توسط سیستم غیرمتمرکز و شبکه‌ای انجام می‌گیرد.
-با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توان هرگونه کالا یا دارایی را به خریدوفروش رساند.
-باتوجه‌به عرضه ارز دیجیتال در بلاک‌چین‌ها، با انجام و تأیید هر تراکنشی بلاک یا زنجیره جدیدی به بلاک‌چین فعلی افزوده می‌شود که به‌صورت تداومی و غیر قابل تغیر است.
-ارزهای دیجیتال با استفاده از سیستم رمزنگاری از امنیت بالای شبکه‌ای برخوردارند.
-هویت افراد کاربر در ارز دیجیتال، کاملاً پنهان می‌ماند و هر آدرس و نام ذخیره شده در سیستم باهویت واقعی افراد فرق دارد.
-تراکنش‌های تأییدشده بازگشت‌ناپذیر است. چراکه اساساً شبکه ارزهای دیجیتال طوری برنامه‌ریزی شده که غیرقابل‌تغییر است.
 
 
 
نحوه-کار-رمز-ارزها
 
 

رمز ارزها و نحوه کار آنها

رمز ارزها نوعی از دارایی دیجیتالی (محتوای تصویری، صوتی، نوشتاری و...) شناخته می‌شوند و همراه با ارز دیجیتال و کرپتوکارنسی در دنیای مالی مجازی به انواع پول‌های دیجیتالی گفته می‌شود. تمامی رمزارزها از تکنولوژی رمزنگاری و الگوریتم‌های ریاضی تبعیت می‌کنند و به لحاظ کارکرد غیرمتمرکز هستند به این معنی که برای انجام تراکنش‌های مختلف مالی نیازمند وابستگی به هیچ بانک مرکزی نیستند. می‌توان گفت ارزهای مختلف دیجیتال مانند بیت‌کوین، خود رمز ارزی هستند که به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شوند. رمزارزها در بلاک‌چین‌ها اجرا می‌شوند و تابع مدل‌های اجرایی متفاوتی هستند. این مدل‌های اجرایی با نام الگوریتم اجماع شناخته می‌شوند که به‌نوعی به معنی توافق جمعی مشارکت‌کنندگان در تأیید یا عدم یک تراکنش در شبکه است. تراکنش رمزارزها به‌صورت P2P یا همتا به همتا است. در مرحله اول درخواست تراکنش به شبکه فرستاده می‌شود، آن تراکنش از نودها به شبکه‌ای P2P مخابره می‌شود که اعتبار تراکنش و وضعیت کاربر را می‌سنجد. تراکنش تأیید شده ممکن است شامل ارزهای دیجیتال، قرارداد، سوابق و یا هر اطلاعات دیگری باشد.
 
 
بیت-کوین
 
 

حرف آخر

ارزهای دیجیتال، نظم جهان کنونی ما را مثل هر پدیده نوین و مدرن دیگری تحت‌تأثیر قرار داده‌اند؛ به‌طوری‌که با افزایش مشارکت‌کنندگان، کارکرد سیستم‌های مختلف بانکی و دولتی کاهش خواهد داد و هرگونه کنترل مرکزی بی‌مفهوم خواهد شد. باید معترف بود که تا زمانی که افراد سود و منفعت مالی بیشتری در این عرصه کسب کنند، به طور خودکار به رشد و پیشرفت سیستم ارزهای دیجیتال نیز منجر خواهد شد. باید دید که سیستم شبکه‌ای ارزهای دیجیتال جایگزین همه‌جانبه و مفیدی برای سیستم بانکداری خواهد بود یا نه؟ بازخورد و تدابیر دولت‌ها و کشورها در آینده چه خواهد بود؟
بیشتر بخوانید: تأثیر تدابیر کشورهای مهم در رشد یا زوال ارزهای دیجیتال در سال 2022