Blog News

علل و لزوم ایجاد باشگاه مشتریان

pen
آل‌سات پرداخت
علل و لزوم ایجاد باشگاه مشتریان
باشگاه مشتریان، ایده و پدیده‌ای در حوزه فناوری ارتباطات و کسب و کارهای اینترنتی می‌باشد. امروزه بسیاری از کسب و کارها؛ نظیر فروشگاه‌های کالا و ارائه دهندگان خدمات، باشگاه مشتریان خود را به وجود می‌آورند تا در جهت بهبود و رونق کارشان، از جمله در پرداخت‌های الکترونیک موثر واقع شود.
باشگاه مشتریان از آن جهت که منافع دو طرفه را ایجاد و تا حد زیادی تضمین می‌نماید، مورد استقبال مراجعی از جمله کسب و کارها و فروشگاه‌های اینترنتی واقع شده‌اند.
این مراجع و سایت ها، بعضا به واسطه داشتن درگاه های پرداخت و صورت پذیرفتن عملیات هایی نظیر تراکنش و پرداخت آنلاین، امکانی موسوم به باشگاه مشتریان را ایجاد می کنند تا در ارائه خدمات و جذب مشتری های پایدار و وفادار، بهتر ظاهر شوند. بازخورد مثبت دریافتی از سوی مخاطبان و مشتریان این مراجع و سایت ها، در رواج چنین باشگاه هایی بدون تاثیر نبوده است.


مزایای باشگاه مشتریان

بدون تردید و تامل، اولین دلیل ایجاد باشگاه مشتریان را افزایش رضایت مشتریان و جذب آنها می دانند. این نکته صحیح است. اما باشگاه مشتریان چگونه می تواند به جذب و افزایش مشتریان وفادار و ویژه کمک کند؟ جالب است بدانید مزایا و منافع یک باشگاه مشتریان، به نفع پدید آورنده آن نیز خواهد بود. اینکه تا چه اندازه و چگونه این نفع به طرفین؛ یعنی فروشنده و خریدار، و یا ارائه دهنده خدمات و متقاضیان، باشد، بستگی به پدید آورنده آن دارد.
در واقع کسی که برای سایت اینترنتی خود، امکانی به نام باشگاه مشتریان ایجاد می کند، طبق انتظار، مزایا و امکاناتی برای مشتریان خود در آن باشگاه به وجود می آورد تا رضایت و استقبال بیشتر آنها را موجب شود.
معمولا چنین باشگاهی، شامل همه مشتری ها نخواهد شد و امکانات ویژه آن نظیر ارائه تخفیف خرید، برای برخی از مشتری های وفادار، با سابقه و یا افراد خاص در دسترس خواهد بود. در واقع خود همین سیاست، عاملی می شود تا تعداد بسیار زیادی از سایر مشتری ها که برای اولین بار و یا با سابقه کمتر، به سایت مذکور مراجعه کرده اند، ترغیب به تبدیل شدن به اعضای این باشگاه شوند.
طی روند تلاش حجم انبوهی از مشتری ها برای انجام فعالیت های مورد تشویق سایت، مشتری ها از خدمات مطلوب بهره مند می شوند و در مقابل نیز، ارائه دهندگان سایت، به روش های گوناگون سودآوری بیشتری خواهند داشت.


باشگاه مشتریان چه خدمات و امکاناتی ارائه می دهد؟

خدمات، امکانات و دسترسی های برنامه ریزی شده یک سایت فروشگاهی، خدماتی، کسب و کاری و یا ...، تعیین می کند که باشگاه مشتریان آن سایت، از چه کیفیتی برخوردار است. اساسا باشگاه مشتریان برای ایجاد امکانات بیشتر ایجاد می شود.
معمولا ایجاد کنندگان این باشگاه ها، خدمات مفید و نوین را مطابق با آخرین به روز رسانی های دنیای مجازی و الکترونیک را به مشتری های خود ارائه میدارند. برخی از امکانات مهم و جالب نظر مشتری، چنین مواردی هستند:
-  طرح کردن امتیازها و مشوق هایی به منظور انجام دادن تراکنش از درگاه ها و به طرق خاص
-  امکان ایجاد حساب های کاربری ویژه برای هر مشتری
-  اعلام اخبار و ارائه اطلاعیه های جدید مرتبط با حوزه فعالیت سایت
-  امکان طرح سوالات و ابهامات مشتریان و ارائه پاسخ از سوی فردی کارشناس، مشاور، مدیر و ....
-  امکان ارسال پیامک اطلاع رسانی درباره خدمات و محصولات جدید، در صورت درخواست مشتری
-  ارائه معرفی و توضیحات بیشتر درباره سایت، خدمات و محصولات قابل عرضه آن
-  ایجاد امکان خرید و پرداخت های آنلاین از طریق درگاه پرداخت معتبر و ایمن
-  ارائه گزارشات مفید و سودمند برای مشتری نظیر؛ لیست خریدها، تراکنش ها و میزان بهره مندی از تخفیف
-  آپدیت و به روز رسانی مستمر سایت و امکان گوشزد این موضوع توسط مخاطبان به مدیر سایت
البته همان گونه که اشاره شد، انواع باشگاه های مشتریان که اکثرا به منظور تسهیل پرداخت های الکترونیکی و نیز جذب و ترغیب مشتری به سمت این عمل، پا به عرصه ظهور می گذارند، برای صاحبان و گردانندگان آنها نیز منفعت هایی دارد. به برخی از آنها می توان اشاره نمود:
-  دریافت آرشیو اطلاعات لازم و کامل مشتری و شناخت مشتری های وفادار
 
لزوم-توجه-به-مشتریان-وفادار
 
-  امکان تقسیم مشتریان و کاربران به گروه های مجزا بر مبنای معیارهای مد نظر صاحب سایت و باشگاه
-  بازاریابی تصاعدی توسط مشتری ها با ایجاد سیاست های تشویقی برای جذب مشتری جدید توسط مشتری قدیمی
-  امکان تعریف، توضیح و معرفی هر چه کاملتر کالاها و خدمات و تبلیغات اثربخش
-  تهیه خروجی داده های تراکنش ها و گزارش برای مدیر
-  تسریع، تسهیل و افزایش امر پرداخت توسط مشتری با ارائه امکان پرداخت آنلاین


علل و لزوم ایجاد باشگاه مشتریان

پیش از هر چیزی می دانیم که اتلاق اصطلاح باشگاه نسبت به این رویداد، دلالت بر کارکرد آن دارد. باشگاه مکانی است که با هدف تجمع و ایجاد ارتباطات دو سویه و موثر بین تعدادی از افراد عضو، در زمینه فعالیت خاص تاسیس می شود. 
به عنوان مثال؛ نام باشگاه های ورزشی نیز اشاره به همین موضوع دارد و به معنای مکانی برای تجمع اعضایی خاص از ورزشکاران و انجام فعالیتهای ورزشی و ایجاد روابط موثر و مرتبط با ورزش، بین افراد عضو می باشد.
کسانی که به سمت ایجاد و بهره برداری از یک باشگاه مشتریان برای شرکت، فروشگاه یا ... خودشان گام برمی دارند، با اشراف بر چند واقعیت در حوزه کسب و کار و فعالیت های اقتصادی، اقدام به این کار کنند.
این واقعیت که جذب مشتریان جدید، به مراتب هزینه بر و دشوارتر از نگداری مشتریان با سابقه می باشد، انکار ناپذیر است. همچنین تحقیقات معتبر و آمار نشان می دهند که بخش عمده ای از خریدها و تراکنش ها را مشتریان قدیمی انجام می دهند. ضمنا ناگفته نماند که بیش از 50 درصد مشتری ها تنها یک خرید را صورت می دهند. پس سرمایه گذاری روی مشتریان وفادار می تواند به صرفه تر باشد.


چگونه یک باشگاه مشتریان ایجاد کنیم؟

برای راه اندازی و ایجاد یک باشگاه مشتریان موفق و پر بازده می بایست به نکاتی توجه نمود. به عنوان اولین نکته؛ شما باید بدانید که می توانید به چند روش باشگاه مورد نظرتان را افتتاح کنید و محدودیتی در این مورد ندارید.
یکی از روش های مرسوم؛ تهیه و ارائه کارت های عضویت به مشتریان است. چنین کارت هایی هوشمند هستند و به مانند کارت های اعتباری بانکی، دارای کد و کارکرد مغناطیسی هستند. با هر بار مراجعه و خرید مشتری، شخص اداره کننده و عامل، کارت را توسط دستگاه ریدر، شناسایی می نماید و عضویت فرد در باشگاه مشتریان ویژه اثبات می شود.
 
کارت-باشگاه-مشتریان
 
روشی دیگر که بیشتر بر مبنای دورکاری ایده پردازی شده است و خصوصا در این روزها کاربرد موثری دارد، تولید و ارائه اپلیکیشن هایی برای کاربران عضو باشگاه است. خرید اینترنتی به این طریق ممکن خواهد شد. 
البته ممکن است از هر دو روش اشاره شده نیز به طور مکمل استفاده شود. برای ایجاد چنین اپ های کاربردی، می توانید از ظرفیت راهنمایی و پشتیبانی پلتفرم های تخصصی فعال در این حوزه استفاده کنید.
نکته بسیار مهم دیگر که شاید از ایجاد و افتتاح باشگاه مشتریان هم با اهمیت تر باشد، نگهداری و روش ها و سیاست های به کار گرفته شده بدین منظور، است. اگر قصد راه اندازی یک باشگاه را برای مشتریان خود داری، پیشنهاد می شود؛ موارد زیر را در دستور کار اداره باشگاه خود قرار دهید:
1 - تحت هر شرایطی با اعضای باشگاه و مشتریان خود در اموری مثل تراکنش ها، شفاف باشید.
2 - از بروز رسانی و اعمال آپدیت های ضروری و حتی غیر ضروری باشگاه خود بطور مستمر، غافل نشوید.
3 - پشتیبانی کاربران و عدم قطع ارتباط دائم با مشتری
 
حفظ-مشتری
 
4 - برای اینکه به مشکل و یا توقف بر نخورید، هزینه های نگهداری باشگاه را کنترل و برنامه ریزی کنید.
5 - اعمال قوانین ثابت و صریخ در مورد عضویت پذیری باشگاه (اعمال عضویت سخت و یا آسان)
6 - ارائه درگاه پرداخت الکترونیک ایمن و قابل اعتماد جهت انجام تراکنش و پرداخت آنلاین مشتری
7 - زرق و برق اضافه و امکانات غیر مفید می تواند موجب تاثیر گذاری معکوس در جذب و حفظ مشتری شود.