Blog News

سرویس BNPL چگونه کار می کند و کاربرد آن چیست؟

pen
آل‌سات پرداخت
سرویس BNPL چگونه کار می کند و کاربرد آن چیست؟

به احتمال زیاد شماهم با فروش اقساطی آشنا هستید. افراد زیادی از این نوع خرید استفاده می­کنند که هم به سود فروشنده است (باعث افزایش فروش می­شود) و هم برای خریدار مزایایی دارد(مجبور نیست پول همه کالاها و خدمات را یکجا پرداخت کند). حتما تاکنون اسم سرویس الان بخر، بعدا پرداخت کن (Buy Now Pay Later) را شنیده اید.  با پیشرف تکنولوژی و رونق بازار تجارت الکترونیک و به طبع آن افزایش فروش آنلاین، راهکار پرداخت BNPL شکل گرفت که سرعت رشد چشم گیری در مقایسه با نقل و انتقالات بانکی و کیف پول های دیجیتال  داشت.

در این سرویس یک شرکت ثالث وارد معامله می­شود بصورتی که شما تمام خرید های خود را انجام می­دهید و این شرکت هزینه خرید شما را می­پردازد. سپس شما این پول را در طی چند قسط توافقی به شرکت مورد نظر پرداخت خواهید کرد.

به زبان ساده تر، شما یک سرویس اعتباری و وام فوری دریافت می کنید به صورتی که تمام خرید های خود را از یک فروشگاه انجام می­دهید و سپس هزینه آن را طی یک زمان مشخص به حساب فروشنده واریز می­کنید.

اکنون که رقابت در تجارت الکترونیک بالا است، روش های نوین پرداختی می تواند جذابیت بالایی داشته باشد. انعطاف پذیری در خدمات پرداخت باعث می شود که مشتریان برنامه پرداخت ساده و منظمی داشته باشند. این سرویس دقیقا همان چیزی است که مشتریان به آن نیاز دارند.

 

مزایای این سرویس برای فروشندگان چیست؟!

  • کاهش ریسک تقلب و بازپرداخت: شما کل مبلغ خود را از ارائه دهنده خدمات BNPL دریافت می کنید. این بدان معناست که ارائه دهنده این سرویس تمام ریسک مشتری را بر عهده می گیرد و از کسب و کار شما در برابر کلاهبرداری توسط مشتری جلوگیری می کند. بنابراین شما کل هزینه را دریافت می کنید؛ چه مشتری اقساط را به موقع و با موفقیت پرداخت کند چه نکند.

 

  • دستیابی به مشتریان بیشتر: این سرویس به دلیل سبک تر کردن هزینه های پرداخت به جذب بیشتر مشتری کمک می­کند. امکان پرداخت غیرآنی وجه به خصوص برای کالاهایی که هزینه پرداخت آنها بالاتر است بسیار محبوب است. بنابراین مشتریان بیشتری تمایل پیدا می­کنند تا از این سرویس استفاده کنند.

 

  • تجربه ناب برای مشتری: استفاده از این سرویس به دلیل سادگی بازپرداخت برای مشتریان بسیار جذاب است به طوری که مشتری به راحتی می تواند جریان پرداخت خود را مشاهده کرده و نسبت به تسویه آن اقدام نمایند.

 

  • افزایش تبدیل: اگر مشتریان بتوانند هزینه کالاهایی را که خریداری می کنند، به مرور زمان پرداخت کنند باعث کاهش شوک آنها نسبت به قیمت تمام شده کالا می­شود. مثلا خرید بدون بهره یک کالا با 5 تراکنش 200 هزار تومانی نسبت به پرداخت 1 میلیون تومانی با کارت بانکی کمتر گران به نظر می­رسد.

 

  • افزایش میانگین ارزش سفارش: مشتریان کسب و کارهایی که کالاها و خدمات را به قیمت پایین تری می فروشند، وقتی مطلع می شوند که می توانند مبالغ را درطول زمان پرداخت کنند، احتمالا کالاهای بیشتری خریداری کنند و هزینه های پرداخت آن را به تناسب بودجه خود تقسیم کنند.

 

مهم ترین مزیت سیستم BNPL بدون کارمزد بودن بازپرداخت آن است که برای مشتری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته در برخی موارد درصورت تاخیر در بازپرداخت، هزینه شما شامل کارمزد مشخصی نیز می شود اما پرداخت به موقع مبالغ هیچ هزینه مازادی را در بر ندارد.