Blog News

بانک‌های عامل پرداخت ارز اربعین به زائرین مشخص و افزایش سقف برداشت خودپردازهای مستقر در مرزهای مربوطه ابلاغ شد.

pen
آل‌سات پرداخت
بانک‌های عامل پرداخت ارز اربعین به زائرین مشخص و افزایش سقف برداشت خودپردازهای مستقر در مرزهای مربوطه ابلاغ شد.

محمد آرام بن‌یار، معاون ارزی بانک مرکزی در تاریخ 1402/05/17 بخشنامه پرداخت ارز اربعین را در قالب ارز عتبات عالیات به شبکه بانکی و بانک‌های عامل تعیین شده برای این ردیف ارزی، به شرح ذیل ابلاغ کرد.

"جناب آقای نجارزاده – مدیرعامل محترم بانک ملی ایران

جناب آقاي ابراهيمي ‏- مديرعامل محترم بانك سپه

جناب آقاي اخلاقي‌فيض‌آثار ‏- مديرعامل محترم بانك تجارت

جناب آقای ایمانی – مدیرعامل محترم بانک صادرات ایران

جناب آقای پرویزیان – مدیرعامل محترم بانک پارسیان

جناب آقاي شيري ‏- مدير عامل محترم شركت دولتي پست بانك

با سلام و احترام؛

 با عنایت به در پیش بودن ایام اربعین حسینی (ع) و در راستای تسهیل شرایط عزیمت هموطنان ایرانی به عتبات عالیات در سال جاری، به‌این‌وسیله دستورالعمل «ترتیبات تامین و پرداخت ارز به زائرین اربعین حسینی (ع) در سال 1402» ارسال می‌گردد.

خواهشمند است ضمن ابلاغ مراتب به کليه شعب و واحدهاي ارزي ذي‌ربط برحسن اجراي آن نيز نظارت نمايند.‏‏‏‏"

این بخشنامه که از سوی اداره تدوین مقررات ارزی بانک مرکزی صادر گردیده است، همزمان به کلیه ارگان‌های ذیربط از جمله به جناب آقای حسینی رئیس فعلی سازمان حج و زيارت و جناب آقای سعیدی رئیس فعلی مرکز مبادله ارز و طلاي ايران نیز ارسال شده تا هماهنگی های لازم برای برگزاری هر چه بهتر و رفاه حال زائرین اربعین حسینی فراهم گردد.

ترتیبات تأمین و پرداخت ارز به زائرین اربعین حسینی (ع) در سال 1402:

1- فروش ارز (اسکناس) به زائرین، حداکثر به مبلغ 200،000 دینارعراق، به هر زائر به نرخ فروش اسکناس ETS خواهد بود. ضمناً نرخ فروش ارز به صورت روزانه و توسط اداره پایش بازار ارز اعلام می‌گردد.

2-تأمین و پرداخت ارز از محل منابع داخلی آن بانک‌ در چهارچوب این دستورالعمل، مجاز است.

تبصره 1: در صورت نیاز، تأمین ارز مربوط توسط این بانک نیز انجام خواهد شد. در این ارتباط مقتضی است هماهنگی لازم را با اداره عملیات ارزی این بانک به عمل آورند.

تبصره 2: کارمزد آن بانک برای فروش ارز اربعین، معادل یک (1) در هزار ارزش ریالی ارز فروخته شده می‌باشد که در زمان تسویه توسط اداره پایش بازار ارز محاسبه و به آن بانک پرداخت خواهد شد.

3- فروش ارز به زائرین بالای پنج سال ( متولدین 1397/05/28 به قبل) از تاریخ ۲۸‏/۰۵‏/۱۴۰۲ تا تاریخ ۱۴‏/۰۶‏/۱۴۰۲ با ارائه اصل کارت ملی و گذرنامه یا «برگه تردد اربعین» معتبر زائر، ثبت در سامانه "نظارت ارز (سنا) " در سرفصل «ارز زیارتی اربعین» (کد سرفصل 50) و با الزام درج کد رهگیری سامانه ناخدا امکان‌پذیر است. ضمناً کد رهگیری سامانه ناخدا پس از طی فرایند ثبت نام در سامانه سماح به شماره همراه زائر ارسال می‌شود.

تبصره: در خصوص زائرین بین 5 تا 15 سال باید اصل شناسنامه به جای کارت ملی ارائه گردد.

4- آن بانک ضمن اطلاع‌رسانی درخصوص اسامی و آدرس شعب منتخب، باید ترتیبی اتخاذ نمایند که شعب منتخب در کلیه ایام غیرتعطیل در محدوده تاریخ اعلام شده در بند (۳) فوق، تا ساعت ۱۵ نسبت به فروش ارز به زائرین گرامی اقدام نمایند.

5- سرپرستان خانوار می‌توانند به‌منظور خرید ارز اربعین اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان) با در دست داشتن کلیه مدارک هویتی خود و اعضای خانواده به شعب آن بانک مراجعه نمایند. عدم حضور سایر اعضای خانواده در شعب فروش ارز بلامانع بوده و سرپرست خانوار می‌تواند با کارت‌ بانکی خود نسبت به خرید ارز برای اعضای خانواده خود اقدام نماید.

6- فروش ارز بابت سرفصل فوق، محدودیتی بابت فروش ارز مسافرتی در سال جاری برای متقاضیان ایجاد نمی‌نماید.

7- به‌منظور رفاه حال زائرین و در صورت فراهم بودن شرایط، فروش ارز در بستر سامانه‌های اینترنتی بانک‌های عامل، با احراز هویت کامل مشتری و پذیرش کلیه مسئولیت‌های مترتبه از سوی آن بانک امکان‌پذیر می‌باشد.

8- مجوز دسترسی به سامانه سنا قبلاً برای کاربر ستادی آن بانک ایجاد شده است. در صورت نیاز جهت ایجاد کاربر جدید، کاربر ستادی (با دسترسی مدیر صرافی) با استفاده از منوی مدیریت کاربران ‏‏- دکمه ایجاد کاربر صرافی، امکان تعریف کاربر شعبه را دارا می‌باشد.

همچنین بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی به منظور ارائه خدمات مطلوب تر به زائران اربعین حسینی، برداشت نقدی روزانه از خودپردازها ثابت و سیار به صورت درون بانکی صرفاً مستقر در مسیر تردد زائران در پایانه های استان های مرزی از یکم تا بیست و پنجم شهریورماه را تا سقف 500 هزار تومان افزایش داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری تاکید شده است؛

"با توجه به فرارسیدن مراسم اربعین حسینی و لزوم ارائه خدمات مطلوب‌تر به زائران محترم عتبات عالیات،‌ ضمن اتخاذ تدابیر لازم برای افزایش کمّی و کیفی خدمات در شعب و باجه‌های کشیک در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و کلیه نقاط مرزی با کشور عراق، نسبت به تمهید اقدامات فنی لازم جهت افزایش سقف برداشت نقدی روزانه از خودپردازهای ثابت و سیار  بانک ها و موسسات اعتباری، «صرفاً»  مستقر در مسیر تردد زائران و پایانه‌های مرزی در استان‌های مزبور، تا سقف مبلغ 5.000.000 ریال در هر روز از تاریخ 01‏/06‏/1402 لغایت 25‏/06‏/1402 به صورت درون بانکی و شتابی اقدام و متناسب با میزان حضور زائران در مراسم پیش رو، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای تامین به موقع اسکناس و ایران‌چک مورد نیاز و پول‌گذاری مناسب دستگاه‌های هدف اقدام مقتضی به عمل آورند.

در خاتمه خاطرنشان می سازد، فعالیت باجه‌های سیار و موقت جدید منوط به اخذ تاییدیه‌های امنیتی و حفاظتی از فراجا خواهد بود."