Blog News

آخرین تکنولوژی‌های پرداخت آنلاین

pen
آل‌سات پرداخت
آخرین تکنولوژی‌های پرداخت آنلاین

با یک نگاه ساده به تحولات صنعت پرداخت از گذشته تا کنون، به راحتی می توانیم این موضوع را متوجه شویم که تکنولوژی های پرداخت با پیشرفت و تحولات روز افزونی همراه شده اند و پرداخت های روزانه ما با گذشت زمان در حال تسهیل اند. نمی توان منکر این موضوع شد که این تکنولوژی ها باعث راحت تر شدن پرداخت های ما و سریع تر شدن روند کارها در زندگی روزمره ما شده اند. 

مسیر تحولات صنعت پرداخت همچنان ادامه دارد و شرکت ها دائما به دنبال ایجاد بسترهای پرداختی هستند که علاوه بر تسهیل پرداخت ها، امنیت اینگونه پرداخت ها را نیز افزایش دهند و تجربه کاربری را بهبود بخشند.

تحولات صنعت پرداخت

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تحولی در امنیت پرداخت ها:

نمی توان منکر این موضوع شد که در طی سالهای اخیر ردپای هوش مصنوعی در هر صنعتی قابل رویت است و صنعت پرداخت نیز از این قاعده مستثنا نیست! اگر بخواهیم در یک کلام مزیت هوش مصنوعی را بر این صنعت توضیح دهیم می توان گفت:

هوش مصنوعی سد دفاعی در مقابل کلاهبرداری اینترنتی است

روال کار به این صورت است که این تکنولوژی با زیر نظر قرار دادن رفتار کاربران، ساختار امنیتی را در برابر رفتارهای مشکوک و الگوهای غیرعادی فعال نموده و باعث افزایش امنیت تراکنش های آنلاین و  جلوگیری از سرقت اطلاعات می شود.

تکنولوژی NFC یا پرداخت بدون تماس :

شاید بتوان این نوع تکنولوژی را بهترین نوع آن در صنعت پرداخت دانست. این روش که بسیار هم برای نسل جوان جذاب است، به این صورت کار میکند که فرد با نصب اپلیکیشنی مخصوص در گوشی خود و اتصال کارت اعتباری خود به آن، درهنگام خرید فقط با قرار دادن گوشی خود در نزدیکی دستگاه پرداخت، تراکنش خود را انجام دهد. کشورهای مختلفی از این تکنولوژی برای پرداخت هایی از قبیل حمل و نقل عمومی شامل تاکسی، اتوبوس، مترو و ... استفاده می کنند.

پرداخت های بیت­کوین و ارز دیجیتال :

فناوری بلاک­چین و ارز دیجیتال نیز یکی از روش های پرداخت برای مشتریان است که امکان انجام خرید را بدون نیاز به واسطه بانکی و یا کارت اعتباری فراهم نموده است. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله ای امن و ناشناس برای انجام تراکنش های آنلاین مورد توجه قرار گرفته اند.

پرداخت‌های صوتی :

 

شاید بتوان گفت سیری (Siri) پراستفاده ترین و معروف ترین گجت هوشمند حال حاضر است. این دستگاه حتی قادر است دستورات صوتی جهت پرداخت های آنلاین را انجام داده و کار را برای کاربر خود آسان کند. البته همواره امنیت این نوع پرداخت مورد بحث بوده و اکثر کاربران به دلیل عدم اطمینان نسبت به امنیت پرداخت صوتی از انجام ان خودداری کرده و تمایلی به استفاده از آن ندارند.

 

مزایای تکنولوژی های پرداخت :

  • سرعت و راحتی

امکان انجام پرداخت با یک لمس، کلیک و یا دستور

  • کاهش ریسک نقدی

افزایش امنیت پرداخت های آنلاین و کاهش ریسک نقدی حمل پول

  • قابلیت انجام تراکنش در هر زمان و مکان

امکان پرداخت های آنلاین در مکان های متفاوت و افراد پرمشغله

  • امکان ارائه تخفیفات و پیشنهادهای ویژه

اطلاع مشتری از تخفیفات و پیشنهادات ویژه بصورت آنلاین

 

معایب تکنولوژی های پرداخت :

  • قضاوت‌پذیری امنیتی

امکان هک اطلاعات و کلاهبرداری اینترنتی در برخی موارد

  • هزینه‌های اضافی

تحمیل برخی هزینه های اضافی به مشتری

  • وابستگی به فناوری

عدم دسترسی برخی مناطق به اینترنت و ناآشنایی در استفاده از فناوری

  • قوانین مربوط به حفظ حریم شخصی

مقاومت برخی افراد نسبت به ثبت اطلاعات مالی و شخصی آنها توسط شرکت های پرداخت

نتیجه گیری :

باوجود برخی معایب ذکر شده در بالا، پرداخت ها در سطح جهانی رو به مدرنیته شدن پیش می روند و هرروزه دستخوش تغییر و تحول فراوان اند. شرکت های ارائه دهنده خدمات و تکنولوژی های پرداخت همواره سعی می کنند تا اشکالات فعلی را رفع کرده و بستری مناسب تر و امن تر را برای کاربران فراهم سازند.