Blog News

سفته الکترونیکی چیست؟

pen
آل‌سات پرداخت
سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی سندی آنلاین است که صادر کننده آن متعهد می‌شود در زمانی مشخص، مبلغ سفته را به شخص حقیقی و یا حقوقی بپردازد.

همزمان با همه گیری ویروس کرونا و با الکترونیکی شدن بسیاری از امور، وزارت امور اقتصاد و دارایی در تاریخ 19 بهمن ماه سال 1400 از این نوع سفته رونمایی کرد که از امضای الکترونیکی و فرآیند دیجیتال برای تایید هویت و انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. دراین نوع سفته امکان ظهرنویسی و ضمانت آن بصورت آنلاین هم وجود دارد. البته سفته سنتی نیز همچنان قابل استفاده است.

از جمله معایب سفته های سنتی محدود بودن مبالغ آن بود که در اعداد رندی صادر می‌شد و شخص برای مبلغ مورد نظر خود با محدودیت برگه های سفته روبرو می‌شد درنتیجه مجبور به استفاده از چند سفته بود. اما با استفاده از سفته الکترونیکی، شخص می‌تواند به همان مبلغ موردنظر، در وجه فرد حقیقی یا حقوقی سفته صادر نماید؛ در نتیجه امکان پرداخت مبلغی بیشتر بابت هر برگ سفته به حداقل می‌رسد.

بانک های ارائه دهنده سفته الکترونیکی:

مزایای سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی با تجربه کاربری آسان، کار رفتن به بانک و یا واحدهای فروش سفته آن را بصورت آنلاین و غیرحضوری دریافت کنید. بنابراین از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرف انرژی کمتر
  • ذخیره زمان
  • کاهش هزینه
  • سهولت معاملات اینترنتی
  • افزایش امنیت

سفته الکترونیکی و افزایش امنیت:

از آنجایی که تمام مراحل دریافت سفته الکترونیکی بصورت آنلاین می‌باشد و سامانه های خاصی برای آن تعریف شده است، پرونده های مربوط به سفته های سفید امضا و یا بدون تاریخ و امضا در دادگاه کاهش می‌­یابد. بنابراین شاید مهم ترین مزیت این سفته‌ها از نظر حقوقی، افزایش امنیت سفته نسبت به حالت سنتی آن باشد و امکان جعل اسناد از این طریق به صفر می‌رسد زیرا این سفته ها با یک شناسه به خصوصِ مورد تایید بانکها قابل شناسایی‌اند.

متقاضیان دریافت سفته الکترونیکی با مراجعه به اپلیکیشن ها و سامانه های مربوطه می‌توانند احراز هویت خود را انجام داده و با پرداخت مبلغ سفته، آن را دریافت کنند. اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه ها شامل کدملی، شماره موبایل ثبت شده برای کدملی خود فرد، شماره حساب و این قبیل اطلاعات شخصی می‌باشد.

کاربرد سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی در کاربرد هیچ تفاوتی با سفته معمولی نداشته و برای همان اهداف قابل استفاده می‌باشد از جمله :

  •  جهت دریافت وام و تسهیلات
  • حسن انجام کار
  • ضمانت کار
  • سایر ضمانت‌ها

نحوه خرید سفته الکترونیکی

1. ورود به سامانه بانک یا اپلیکیشن

2. انتخاب گزینه درخواست سفته آنلاین

3. تکمیل اطلاعات

4. تأیید و پرداخت

5. دریافت سفته الکترونیکی

6. استفاده از سفته

پروسه خرید سفته الکترونیکی طولانی نیست و به راحتی می توانید آن را دریافت کنید.