Blog News

سقف روزانه تراکنش های بانکی در کشور

pen
آل‌سات پرداخت
سقف روزانه تراکنش های بانکی در کشور
امروزه روش‌های مختلفی برای انتقال و دریافت وجه و همچنین خرید اینترنتی وجود دارد. برای مثال می‌توان از حواله سحاب (کارت به کارت) یا حواله پایا برای انتقال وجه نام برد. هر یک از این تراکنش‌های بانکی، روش انجام و محدودیت خاص خود را دارد. انجام هریک از تراکنش‌های بانکی با استفاده از ابزارهای پرداخت سقف و محدودیت‌های متفاوتی دارد. به هرگونه وسیله‌ای که با استفاده از آن بتوان عملیات انتقال وجه را انجام داد ابزار پرداخت و به‌تمامی سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی که با استفاده از ابزارهای پرداخت بتوانیم روی آنها تراکنش انجام دهیم ابزار پذیرش گفته می‌شود. در این نوشته سعی داریم شیوه انجام و سقف مبلغ آن‌ها را بررسی کنیم.
نقل و انتقالات وجه با استفاده از ابزارهای پرداخت (مانند کارت بانکی) توسط ابزارهای پذیرش (مانند درگاه پرداخت اینترنتی) در بازه‌های زمانی مشخص، سقف مشخصی دارد.
 
کارت بانکی
 
خرید از درگاه‌های اینترنتی
خرید از درگاه اینترنتی تنها روش خرید غیرحضوری است. این روش تحول گسترده‌ای در الگوی خرید ایجاد کرده است. حداکثر مبلغ خرید از درگاه اینترنتی با هر کارت بانکی در هر روز 500 میلیون ریال و با هر تعداد کارت بانکی (هر کد ملی) حداکثر 1 میلیارد ریال است.
 
خرید با استفاده از دستگاه کارت‌خوان (POS)
حداکثر مبلغ خرید از طریق دستگاه کارت‌خوان با هر کارت بانکی در هر روز 500 میلیون ریال است. برای هر فرد با هر تعداد کارت بانکی، حداکثر مبلغ قابل‌خرید 1 میلیارد ریال است.
 
حواله سحاب (کارت به کارت)
حواله سحاب که به نام «کارت به کارت» شناخته می‌شود، رایج‌ترین شیوه انتقال وجه بین افراد است. این نوع انتقال وجه برخلاف ساتنا و پایا، مبتنی بر کارت بوده و کاملاً به‌صورت آنی انجام می‌شود. البته انجام تراکنش در این روش، از نظر مبلغ بسیار محدودتر از سایر روش‌ها است.
 
سقف انتقال وجه کارت به کارت
دستگاه خودپرداز: حداکثر ۱۰ میلیون تومان
برنامه‌های پرداخت (اپلیکیشن‌ها): حداکثر ۶ میلیون تومان. (برخی از بانک‌ها سقف ۱ یا ۳ میلیون تومانی دارند)
 
دریافت وجه از دستگاه خودپرداز
یکی از اصلی‌ترین تراکنش‌های بانکی که باید به‌صورت حضوری انجام شود، برداشت وجه است. البته با شکل‌گیری و نفوذ سامانه‌ها و خدمات اینترنتی، نیاز به پول نقد کم شده و در نتیجه حجم این تراکنش در چند سال گذشته به‌شدت کاهش‌یافته است.
حداکثر مبلغ دریافت وجه از دستگاه‌های خودپرداز در طول روز برای هر کارت بانکی 2 میلیون ریال است. هرچند این محدودیت در شبکه بین‌بانکی شتاب وجود دارد. یعنی اگر برداشت وجه درون بانکی و از خودپرداز بانک صادرکننده کارت باشد، ممکن است سقف آن بالاتر رود.
 
سامانه ساتنا (سامانه تسویه ناخالصی آنی):
به‌منظور انتقال مبالغ کلان از حساب یک فرد به‌حساب دیگری، ایجاد شده است. حواله‌های ساتنا مبتنی بر حساب بانکی است. این نوع تراکنش یا به‌صورت فوری بوده و یا حداکثر در کمتر از یک ساعت پس از ثبت درخواست، انجام می‌شود. حداقل مبلغ حواله ساتنا 150 میلیون ریال است.
برای انتقال وجه از طریق سامانه ساتنا دوراه وجود دارد:
1- شعبه بانک: که در این حالت مبلغ انتقال نامحدود است.
2- اینترنت بانک: حداکثر مبلغ انتقال با این روش با استفاده از رمز ثابت 500 میلیون ریال و با استفاده از دستگاه توکن 2 میلیارد ریال است.
 
سامانه پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی):
این سامانه نیز مشابه ساتنا است، با این تفاوت که برای مبالغ پایین‌تر استفاده می‌شود. برای ثبت حواله پایا سه‌راه وجود دارد:
1- شعبه بانک: در این حالت حداکثر مبلغ انتقال 500 میلیون ریال است.
2- اینترنت بانک: حداکثر مبلغ هر حواله پایا از این روش 150 میلیون ریال است. اما مجموع مبالغ انتقال در هر روز نباید بیشتر از 600 میلیون ریال باشد.
3- موبایل بانک: با استفاده از موبایل بانک هم می‌توان حواله پایا ثبت کرد. حداکثر مبلغ قابل انتقال از این طریق 150 میلیون ریال است.
حواله‌های پایا، به‌صورت نرمال در دو یا سه سیکل در طول شبانه‌روز تسویه می‌شود. در نتیجه انتقال وجه از این روش آنی نیست.
 
 

حذف محدودیت تراکنش کارت به کارت با لینک پرداخت

همانطور که قبلا گفتیم در شیوه انتقال وجه به صورت کارت به کارت سقف انتقال وجه 10 میلیون تومان می باشد، همچنین شخص دریافت کننده (به طور کلی هر کد ملی) نمی تواند بیشتر 20 تراکنش دریافتی در روز داشته باشد. این محدودیت کار را برای پذیرندگانی که نیاز به دریافت مبالغ از سوی افراد بیشتری را دارند مشکل ساز میکند و لازم است پرداخت کنندگان وی از شیوه های ساتنا و پایا برای انتقال وجه استفاده کنند. راه حل این مسئله، صفحه پرداخت شخصی است. پذیرندگان با استفاده از صفحه پرداخت می توانند ضمن رفع محدودیت در تعداد تراکنش دریافتی، سقف هر تراکنش را تا مبلغ 50 میلیون تومان (همانند شیوۀ پرداخت آنلاین) افزایش دهند و با سهولت بیشتری از مشتریان خود اقدام به دریافت مبلغ کنند.
آل سات پرداخت، پرداختیار تحت نظارت بانک مرکزی، ارائه دهنده انواع خدمات پرداخت غیر کارتی می باشد. شما پذیرنده گرامی می توانید ظرف کمتر از 48 ساعت، اقدام به دریافت درگاه پرداخت و یا صفحه پرداخت شخصی کنید و از سرویس های دیگری مثل فروشگاه ساز رایگان و ... بهره مند گردید. جهت ثبت نام اینجا کلیک کنید.