Blog News

تجزیه و تحلیل اگزیم بانک آمریکا از علل تضعیف طرح تأمین مالی بلند مدت دولت چین در سال 2022

pen
آل‌سات پرداخت
تجزیه و تحلیل اگزیم بانک آمریکا از علل تضعیف طرح تأمین مالی بلند مدت دولت چین در سال 2022

پایین آمدن سطح اعتبارات میان تا بلند مدت (MLT) چین می‌تواند نشان دهنده یک موضوع جدید باشد. چین هم اکنون به دلیل معوقات بدهکاران دولتی دریافت‌کننده وام در پایین­ترین سطوح دارایی‌های ارزهای خارجی در دسترس خود قرار دارد.

چین مانند برخی از کشورهای آسیایی دارای دو آژانس اعتبار صادراتی EXIM یا اگزیم بانک چین می‌باشد که وام ­ها، ضمانتنامه ­ها و اوراق قرضه را در دو عرصه تجارت داخلی و خارجی ارائه می‌دهد. موسسه ساینوشور نیز مسئولیت ارائه بیمه صادراتی را بر عهده دارد. اگزیم بانک چین و ساینوشور در مقایسه با ECA های کشورهای عضو OECD شفافیت کمتری در ارائه محصولات و میزان و حجم آنها دارند. گزارشات سالانه آنها با تاخیر ارائه می‌شود که با حسابداری استاندارد چینی محاسبه شده است؛ همچنین در مفاد قراردادهایشان توافقاتی افشا نشده دارند که به آژانسهای چینی این اجازه را می‌دهد که اگر مفاد قرارداد توسط قرض‌گیرنده بصورت عمومی منتشر شود، قرارداد وام را بی اثر و باطل می‌سازد. در واقع این موضوع باعث می‌شود که شرایط و ضوابط محصولات این موسسه پنهان گردد. با اینکه بسیاری از وام گیرندگان، برای طرح ­های خود ضمانت دولتی دارند. در بخش کلان، حجم ECA چینی از زمان اوج­گیری کووید 19 در سال 2018 به میزان قابل توجهی کاهش یافته و حدود 39 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این روند نزولی قبل از همه‌گیری کووید 19 آغاز شد و عوامل بیشماری نظیر معیارهای اعتباری سخت‌گیرانهتر، بهبود محیط زیست، الزامات حاکمیتی، رقابت بیشتر و سایر تغییرات در سیاست­ های داخلی‌ این کشور در این امر دخیل بودند.

فعالیت­های MLT در سال 2022

اگزیم بانک چین و ساینوشور  در سال 2022 تقریبا 11 میلیارد دلار MLT انجام دادند که این میزان تقریبا برابر با سال 2021 بود. اگزیم بانک چین پروژه‌های زیربنایی کمتری از کشورهای کم در‌آمد داشته و به نظر می‌رسد که در انتخاب پروژه‌ها گزینشی‌تر عمل می‌نمایند و معاملات با ارزش بالا و ریسک بالاتر را، کمتر از قبل به عهده می‌گیرند. همچنین فعالیت­ های خود را در مناطق مختلف جغرافیایی پراکنده‌تر نموده‌اند.

شایان ذکر است، اگزیم بانک چین پشتیبانی خود را برای پروژه‌های مخابراتی در سال 2022 حفظ کرد. یکی از این پروژه‌ها ساخت برجهای ارتباطی در جزایر سلیمان بود. شرکت هووای تأمین‌کننده و اسپانسر بسته تامین مالی حمایتی اگزیم بانک چین ،100 درصد پروژه 66 میلیون دلاری را با وام ترجیحی با نرخ بهره یک درصد و بازپرداخت 20 ساله تامین مالی نمود. همچنین، اگزیم چین حمایت خود را برای پروژه‌های مخابراتی در ترکیه و بنگلادش در سال 2022 حفظ نمود. در سال 2022، ECA های چینی حمایت خود را از چندین پروژه بزرگ بطور کل برداشته و از تامین مالی آنها خودداری نمودند. در بخش برق نیروگاه توسعه برق در پاکستان را داشتند و همچنین پروژه هسته‌ای در آرژانتین. در بخش زیر ساخت، توسعه بندر در گامبیا و تانزانیا و یک پروژه ریلی در اوگاندا.

شورای رقابت با چین، پنج خط مشی را برای حمایت و حفظ صادرات ایالات متحده آمریکا  در رقابت با چین را در سطح جهانی پیش برد:

  • بررسی سیاستها و وضعیت جغرافیای - سیاسی چین که کشورها را وادار به ارزیابی مجدد ارتباط خود با چین سازد.
  • ارزیابی استراتژیک وضعیت مهم امور آسیای شرقی، کشف نیازها و فرصتها
  • فرصتها و چالشها جهت توسعه و تقویت پروژه‌های معدنی که از اهداف ایالات متحده حمایت کرده و به آن پایبند هستند.
  • مرور مجدد ابزارها و فرایندهای مالی و شناسایی راهکارهای خلاقانه برای حمایت بهتر از صادرات و همکاری با بانکهای خصوصی
  • رویکرد چین و سایر ECA ها برای استفاده دوگانه از فناوری (استفاده بشردوستانه و نظامی) ، تاثیر ممنوعیت آن و استفاده دوگانه اگزیم از سیاست ­های دوگانه 

بر اساس این گزارش، چین به تلاش برای تسلط بر فناوری­ های تحول‌آفرین ادامه خواهد داد. برای پیروزی در این رقابت، استراتژی آمریکا  تمرکز بر صنایع استراتژیک خواهد بود و در این میان سازمانهای دولتی آمریکا  از جمله وزارت بازرگانی، وزارت خزانه‌داری ، آژانس توسعه و بین‌المللی ایالات متحده همکاری­ های لازم را در این زمینه با اگزیم خواهند داشت. در این گزارش عنوان شده است که برای رقابت آمریکا  با چین، تمرکز جغرافیایی بایستی در آسیای جنوب شرقی و با اولویت‌بندی کشورهای سنگاپور، ویتنام، اندونزی، مالزی، فیلیپین، کامبوج، لائوس، برونئی باشد. اگزیم همچنین می‌بایست از حوزه اختیارات خود جهت تعیین پروژه‌های معدنی و رقابت بیشتر با چین برای دسترسی به مواد معدنی حیاتی استفاده نماید.

 

* برگرفته از گزارشات اگزیم بانک ایالات متحده ارائه شده به مجلس ژوئن 2023، برای سال تقویمی 2022 چین *