Blog News

«باج افزار چیست؟»

pen
آل‌سات پرداخت
«باج افزار چیست؟»

کلمه باج به تنهایی توصیف کننده این عبارت است. باج افزار در واقع بدافزار اخاذی است که سیستم شما را با رمزگذاری، قفل می کند و از کاربر برای دسترسی به آنها از روش های پرداخت آنلاین خاصی تقاضای پول می کند. البته تضمینی بر اینکه کاربر بعد پرداخت وجه به فایل های خود دسترسی پیدا کند وجود ندارد. قیمت‌های باج بسته به نوع باج‌افزار و یا نرخ مبادله ارزهای دیجیتال متفاوت است. به لطف ناشناس بودن ارزهای دیجیتال، اپراتورهای باج افزار معمولاً برای پرداخت باج از بیت کوین استفاده می کنند.

مراحل باج افزار:

  1. بدافزار ابتدا به دستگاه دسترسی پیدا می کند. 
  2. بسته به نوع باج افزار، کل سیستم عامل یا فایل های جداگانه رمزگذاری می شوند. 
  3. سپس از قربانی درخواست پول می شود.

درمورد باج افزارها همیشه پیش گیری از چنین حمله هایی راحت تر از توقف آن است زیرا پاک سازی پس از حمله کارآسانی نیست. برای جلوگیری از حملات باج افزارها بهتر است از روش های زیر استفاده کنید:

  • از آنتی ویروس استفاده کنید.
  • از باز کردن ایمیل‌های تایید نشده و پیوست های آنها خودداری کنید.
  • نرم افزارها و برنامه های خود را به روزرسانی کنید.
  • حتما نسخه پشتیبان از اطلاعات و فایل های مهم خود نگه دارید.
  • از کلیک کردن روی تبلیغات و سایت های غیرمعتبر و مشکوک خودداری کنید.

نتیجه گیری

باج افزار انواع مختلفی دارد که همه آن ها تهدید جدی ای برای شرکت ها و افراد محسوب می شود. درصورتی که سیستم شما مورد حمله باج افزار قرار گرفت فورا آن را خاموش کنید و در اولین فرصت با یک متخصص امنیت کامپیوتر صحبت کنید.

از آنجایی که در سال های اخیر حملات باج افزاری افزایش یافته است بهتر است اخبار مربوط به این حوزه را که توسط سازمان های امنیتی منتشر می شود، دنبال کنید و آگاهی خود را افزایش دهید.