Blog News

نحوه دریافت کد اقتصادی

pen
آل‌سات پرداخت
نحوه دریافت کد اقتصادی
 کد اقتصادی چیست و چرا اخذ کد اقتصادی تا این اندازه مهم است و توسط کارشناسان اکیداً توصیه می‌شود؟! هزینه دریافت کد اقتصادی دقیقاً چقدر است؟
به دلیل اهمیت بسیار زیاد موضوع کد اقتصادی، در این مقاله ضمن تعریفی که از این کد ارائه داده‌ایم، شما را با اهمیت و ضرورت دریافت کد اقتصادی نیز آشنا می‌کنیم. همچنین بررسی می‌نماییم که داشتن این کد برای چه اشخاصی ضروری است و نیز می‌خوانیم که در چه مواردی نیازی به اخذ این کد وجود ندارد.
در ادامه مراحل اخذ کد اقتصادی از اولین اقدام تا مرحله صدور و دریافت کد اقتصادی را به‌صورت کامل و دقیق و مطابق با آخرین قوانین و رویه‌های ادارات مالیاتی برای شما شرح می‌دهیم.
در خاتمه نیز آدرس، کد پستی و شماره تماس کلیه ادارات امور مالیاتی، ادارات مالیات بر ارزش‌افزوده، هیئت حل اختلافات مالیاتی، ادارات وصول و اجرا مالیاتی و اداره کل امور مالیاتی شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران را به‌صورت دقیق تقدیم حضورتان نموده‌ایم.
 بنابراین چنانچه تصمیم به دریافت کد اقتصادی دارید و یا بنا به هر دلیلی تمایل دارید تا در مورد کد اقتصادی اطلاعات کامل و دقیقی داشته باشید، توصیه می‌نماییم حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.


کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی، شماره‌ای ۱۲ رقمی است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا یا ارائه خدمات می‌پردازند اختصاص داده می‌شود.
کد اقتصادی جهت شناسایی شخص، شرکت یا مؤسسه در واحد مالیاتی استفاده می‌شود و تمامی شرکت‌های ثبت شده، ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند.
هر شرکت یا مؤسسه بعد از اینکه به ثبت رسید و آگهی تأسیس آن در روزنامه رسمی منتشر گردید، باید حداکثر ظرف ۲ ماه در اداره مالیات حوزه‌ای که به آدرس شرکت یا مؤسسه مرتبط است، تشکیل پرونده داده و نسبت به اخذ کد اقتصادی اقدام نماید.
 

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی شرکت‌ها

۱- تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی شرکا و سهام‌داران شرکت
۲- گواهی امضای دارندگان حق امضا مجاز شرکت خطاب به اداره مالیات
۳- یک نسخه تکمیل شده از دفترچه تقاضای اخذ کد اقتصادی مودیان حقوقی
۴- تصویر برابر اصل اجاره‌نامه کد رهگیری دار و هولوگرام دار محل شرکت (در اجاره‌نامه مذکور، مستاجر باید شرکت باشد) 
۵- تصویر برابر اصل کلیه مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه، شرکت‌نامه، تقاضانامه، صورت‌جلسه مجمع‌عمومی مؤسسین شرکت، صورت‌جلسه هیئت‌مدیره شرکت، روزنامه رسمی ثبت شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت


مراحل اخذ کد اقتصادی

۱- تکمیل مدارک موردنیاز برای اخذ کد اقتصادی
برای اخذ کد اقتصادی مدارکی که در توضیحات قبلی ذکر نمودیم را به‌صورت کامل در ۲ نسخه تهیه نمایید که یکی از این نسخه‌ها را باید به قسمت تشکیل پرونده کد اقتصادی در ادارات مالیاتی تحویل دهید و نسخه دوم را نیز باید به قسمت مستغلات اداره مالیاتی تحویل دهید 
 
۲- مراجعه به اداره مالیات
پس از تکمیل تمام مدارک لازم باید به اداره مالیاتی که باتوجه‌به مرکز اصلی شرکت تعیین می‌شود مراجعه نمایید و این نکته مهم را در نظر بگیرید که باتوجه‌به رویه‌ای که چند وقتی هست در ادارات مالیاتی مرسوم شده، برای تشکیل پرونده مالیاتی شرکت‌ها به جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی، حضور شخص مدیرعامل و یا یکی از دارندگان امضا مجاز شرکت الزامی است و حضور وکیل (چه وکیل مدنی و چه وکیل دادگستری) در این مرحله پذیرفتنی نیست. 
 
۳- بررسی مدارک و مراجعه به قسمت مستغلات
پس از آنکه اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نمودید، کارشناس اداره امور مالیاتی برگه معرفی‌نامه به شما ارائه می‌نماید تا با این برگه به قسمت مستغلات اداره مالیاتی مراجعه نمایید و با تشکیل پرونده مربوطه در این قسمت وارد فاز بعدی می‌شوید.
نکته مهم: دقت کنید تشکیل پرونده در قسمت مالیات برای این منظور است که اداره مالیات بتواند از ملک محل شرکت، مالیات بر اجاره دریافت نماید.
 
۴- قرارگرفتن در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات به جهت راستی‌آزمایی
پس از آنکه در قسمت مستغلات، پرونده مالیاتی را تشکیل بدهید در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات قرار می‌گیرید.
در این زمان کارشناس از سوی اداره مالیات به محل شرکت شما اعزام می‌گردد (معمولاً به‌صورت سرزده و بدون هماهنگی قبلی) تا از محل شرکت شما بازدید نماید.
در واقع کارشناس نسب به وجود واقعی شرکت شما در آدرس رسمی شرکت راستی‌آزمایی می‌کند و گزارش بازدید خود را به‌صورت مکتوب به اداره مالیات تحویل می‌دهد.
 
۵- پاسخ اداره مستغلات به قسمت تشکیل پرونده
در پاسخ به نامه قسمت تشکیل پرونده مالیاتی، قسمت مستغلات نامه‌ای مکتوب ارائه می‌نماید مبنی بر اینکه از محل شرکت مربوطه بازدید به‌عمل‌آمده و راستی‌آزمایی صورت‌گرفته است.
در نتیجه تخصیص کد اقتصادی به شرکت مربوطه بلامانع است (البته اگر واقعاً بلامانع باشد، وگرنه اعلام می‌نماید که شرکت در محل مذکور وجود خارجی ندارد که در این صورت آغاز مشکلات بعدی برای شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی خواهد بود).

۶- مرحله پایانی و تخصیص کد اقتصادی
پس از اتمام موفقیت‌آمیز مراحل پیش‌گفته، کد اقتصادی ۱۲ رقمی که کدی انحصاری است، از سوی اداره مالیات به شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی اختصاص داده می‌شود.


چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

۱) شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پرمنفعت با شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت‌ها و سازمان‌ها حتماً با درخواست ارائه کد اقتصادی مواجه می‌شود.
چنانچه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پرمنفعت محروم می‌شوید و طبیعتاً باتوجه‌به بازار پررقابت امروزه، رقبای شما به‌راحتی جای شما را می‌گیرند و این فرصت‌سوزی‌ها گاهی جبران‌ناپذیر است.

۲) فلسفه وجودی اکثر قریب به‌اتفاق شرکت‌ها، حضور فعال و رقابت در کسب‌وکارهای مختلف است و یکی از مهم‌ترین میدان‌های رقابت، حضور در مناقصات و مزایده‌ها است.
برای حضور موفق در بسیاری از پرسودترین مناقصات و مزایده‌ها، داشتن گرید و رتبه‌بندی شرکت است.
یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه‌گذار یا برگزارکننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد.
قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه‌بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید، لازم است که برای شرکت خود حتماً کد اقتصادی دریافت کرده باشید.

۳) در بسیاری از موارد تجار و شرکت‌ها برای انجام امور حرفه‌ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند.
برای اینکه تجار و شرکت‌ها بتوانند کارت بازرگانی دریافت کنند، لازم است که اقدام به اخذ کد اقتصادی نموده باشند.

۴) شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات، جرایم و گرفتاری‌های مالیاتی است!
زیرا همان‌طور که می‌دانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، مؤسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می‌پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت‌های قانونی مالیاتی نیز بهره‌مند گردد.

یکی از مهم‌ترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی در موعد مقرر است.
در حال حاضر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی هرسال، حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است پایان خردادماه سال بعدی و حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است پایان تیرماه سال بعدی است.
برای ارسال اظهارنامه مالیاتی یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین اطلاعاتی که در سامانه اداره مالیات و در فرم‌های مربوطه باید وارد نمایید تا بتوانید با موفقیت اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید ارائه کد اقتصادی است.
اگر این کد را نداشته باشید نمی‌توانید اظهارنامه را ارسال کنید و در نتیجه ضمن اینکه از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند نمی‌شوید، به‌احتمال بسیار زیاد مالیات شما به‌صورت علی الراس محاسبه می‌شود که ممکن است بسیار بیشتر از مقدار واقعی مالیاتی باشد که در اصل باید می‌پرداختید.
 

اخذ کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است؟

کلیه اشخاص حقوقی که به توزیع هر نوع کالا و ارائه کارها و امور خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که در امور فوق‌الذکر فعالیت دارند و دارای مجوز کسب‌وکار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند، صلاحیت دریافت کد اقتصادی را دارند.


مهم‌ترین دلایل اخذ کد اقتصادی

۱) صدور فاکتور رسمی
۲) اخذ کارت بازرگانی
۳) رتبه‌بندی و اخذ گرید
۴) دریافت گواهی ارزش‌افزوده
۴) امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی
۵) شرکت در مناقصات و مزایده‌ها
۶) انعقاد قرارداد با شرکت‌های دولتی
۷) امکان برخورداری از معافیت‌های مالیاتی
۸) انعقاد قرارداد با شرکت‌های خصوصی حرفه‌ای


در چه مواردی نیازی به اخذ کد اقتصادی وجود ندارد؟

۱) مساجد، تکایا و حسینیه‌ها نیازی به اخذ کد اقتصادی ندارند
۲) اشخاص حقیقی و حقوقی که به فعالیت‌های هنری و فرهنگی از قبیل فیلم‌سازی و فعالیت‌های مرتبط، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه کتاب، گرافیک، ویراستاری و نویسندگی اشتغال دارند.

 
اخذ درگاه پرداخت بدون کد مالیاتی

دارابودن کد اقتصادی از شروط اخذ درگاه پرداخت اینترنتی از شرکت‌های پرداخت (PSPها) است. درصورتی‌که یکی از شروط شرکت‌های پرداخت دررابطه‌با اخذ درگاه پرداخت را نداشته باشید نمی‌توانید اقدام به اخذ درگاه اینترنتی نمایید. شرکت آل‌سات‌پرداخت، پرداخت یار بانک مرکزی، تمامی خدمات پرداخت را به‌صورت یکپارچه در اختیار شما قرار می‌دهد. جهت اخذ درگاه پرداخت از آل‌سات‌پرداخت نیازی به دارابودن کد اقتصادی نیست و به‌راحتی پس از احراز هویت می‌توانید ظرف کمتر از 24 ساعت درگاه پرداخت اینترنتی خود را دریافت نمایید. جهت اخذ درگاه‌پرداخت‌اینترنتی اینجا کلیک کنید.