Blog News

چت جی‌پی‌تی (GPT chatbot)، غول چراغ جادو در قرن ۲۱

pen
آل‌سات پرداخت
چت جی‌پی‌تی (GPT chatbot)، غول چراغ جادو در قرن ۲۱

 همه ما می‌دانیم غول چراغ جادو قدرت انجام هر کاری را دارد ولی تصورچنین چیزی در این دوره و زمان، کمی دور از واقعیت و بسیار رویایی به نظر می‌رسد. اما اخیراً پیشرفت فناوری در حوزه هوش مصنوعی تا حدودی این امر را ممکن ساخته و تخیلات فیلم های هالیوودی در مورد غول چراغ جادو را به واقعیت عملی، نزدیکتر کرده است. احتمالا عنوان روبات چتGPT  یا همان "ترسنفورمر تولیدگر از پیش آموزش دیده (Generative Pre-trained Transformer)" برای شما کمی ناآشنا بوده باشد و نام این دستیار هوشمند به گوش تان نخورده باشد. در این مقاله می‌خواهیم با ویژگی ها و توانمندی های چت‌بات جی پی تی و نحوه استفاده از آن صحبت کنیم.

چت بات جی بی تی هوش مصنوعی

GPT چیست ؟

چت جی پی تی نوعی ربات هوشمند است که عملکرد اصلی آن مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و توسط شرکتOPEN AI  در سال 2022 در سانفرانسیسکو ارائه گردید. AI بکار گرفته شده در زیرساخت آن، جزو جدید ترین فناوری های روز دنیا به حساب می‌آید و توجه همه متخصصان را به خود جلب کرده و با توجه به قابلیت ها و توانایی های ربات در تعامل و بازخورد، می‌توانیم به قدرت GPT پی ببریم. این ربات قدرت محاوره ای و پرسش و پاسخ با انسان را دارد و قادر به پاسخگویی سریع و منحصر به فرد در هر سوالی است. به همین علت؛ رسانه های فعال در زمینه فناوری های نوین ، لقب غول چراغ جادو را به او داده اند. بات جی پی تی  قابلیت انجام پروژه های خرد، متوسط و پیچیده در زمینه های تولید محتوا، نوشتن متن آهنگ، برنامه نویسی پیشرفته، پیش بینی های تکنیکال بازارهای مالی و حل مسائل ریاضی و فیزیک را دارد.

کاربرد های  GPT!

همانطور که گفتیم CHATBOT GPT یک هوش مصنوعی خارق العاده است که بر اساس تحلیل متون نوشتاری عمل کرده و طیف وسیعی از کارهایی که هرکدام جداگانه به تخصص بالایی نیاز دارند را با سرعت باورنکردنی در چند صدم ثانیه انجام می دهد. برای مثال این چت‌بات می‌تواند برای وبلاگ شما، مطالب و محتوای تخصصی در موضوع درخواستی شما، تولید کند و یا برای گروهی از مشتریان شما ایمیل های انبوه با متن های بخصوص ارسال نماید و یا در تبلیغات کلیکی و گوگل ادز به عنوان یک دستیار در کنار مدیر مارکتینگ شما انجام وظیفه کند. بنابراین او می‌تواند مانند یک دیجیتال مارکترحرفه‌ای، فرایند های keywords research و SEO را برای بهبود سایت پیش ببرد. جی‌پی‌تی‌ یک برنامه نویس خوب هم به حساب می‌آید که توانایی تبدیل زبان انسان به کدهای زبان های برنامه نویسی و همچنین تبدیل کدهای زبان های برنامه نویسی مختلف به یکدیگر را نیز دارد. شاید باورش برای شما کمی دشوار است ولی این ربات قدرتمند می‌تواند به بهترین شکل و به دقیق ترین صورت کدهای CSS  وHDML را برای طراحی وب سایت اختصاصی شما بنویسد.

اخیراً در یوتیوب و برخی شبکه های اجتماعی، عملکرد ربات در تحلیل تکنیکال و پیش بینی روند قیمت ها در بازارهای مالی منتشر شده و میلیون ها بار ویو و هزاران لایک و کامنت خورده است. در برخی از این فیلم‌ها، توانایی این چت بات هوشمند، در طراحی استراتژی های مختلف و ترکیب آنها با یکدیگر به چالش کشیده شده و قابلیت آن در برنامه نویسی و تولید سریع ربات های تریدر سازگار با cms های مختلف با خروجی لایو ترید نشان داده می شود. همچنین پشتیبانی از زبان فارسی نیز برای این محصول فعال گردیده و پرسش و پاسخ به زبان فارسی نیز در محیط چت بات انجام می پذیرد.

اگر بخواهم به زبانی ساده تر جی پی تی را وصف کنیم، باید گفت؛ این ربات مانند این می‌ماند که شما برای مجموعه خودتان همزمان چند صد کارمند با تخصص های مجزا استخدام کرده‌اید. ولی این ربات با قدرت هوش مصنوعی خود می‌تواند به عنوان چندین کارمند به طور همزمان همان وظایف را با بهره‌وری بالا اعمال نماید. به عنوان مثال در مکان های شلوغ و مراکز تجاری تفریحی از آنجایی که جی پی تی توانایی تعامل با انسان را دارد، می‌تواند به صورت خودکار با انسان ها گفت و گو کند و براساس شناسایی محتوا و احساسات درمتن، کاربر را بررسی نموده و مناسب ترین پاسخ را ارسال نماید. با گذشت زمان، این ربات، داده های فراوانی در مورد رفتار و عادت های کاربر دریافت کرده و با یادگیری رفتار، سازگاری با نیازها و خلق و خوی کاربر را بهبود می بخشد و پشتیبانی کسب و کار شما را به درجه عالی می رساند.

جی پی تی کاربردها

معایب GPT

 • سیستم یادگیری ماشین (ML : Machine Learning) بکار رفته در توسعه این چت بات و استفاده مکرر از سیستم یادگیرنده ربات باعث می‌شود محتوا ها یا کد ها یک الگوی خاص و تکراری را به خود بگیرند که این امر باعث یونیک نبودن محتوای شما می‌شود.

 •  در حال حاضر استفاده از نسخه بتا این چت بات رایگان است و کاربران زیادی بدنبال استفاده از قابلیت های این ربات می باشند، بنابراین ممکن است به علت ترافیک سایت و نبود نسخه اپلیکیشن آن، کاربران برای دسترسی به آن کمی بیشتر منتظر بمانند.

 • گاهی هم ممکن است جی پی تی بات به سوالات شما پاسخ نادرستی بدهد و تشخیص این درستی و نادرستی کاملا به تخصص شما نیاز دارد چرا که شاید با تغییر محتوای متن سوال تان، بتوانید چت بات را به پاسخ صحیح وادار نمایید.
 • با توجه به زیرساخت های ضعیف اینترنت داخلی کشور ما، فعلاٌ دسترسی به این ربات در ایران ساده نخواهد بود.
 • بنا به توانایی های این ربات؛ دیگر نیازی به برنامه نویس و دیگر تخصص های موازی در این زمینه نبوده و این امر موجب افت بازار کار در این حوزه می‌شود.
 • اگر جی پی تی منظور شما از درخواست تان را اشتباه برداشت کند، ممکن است ترین های اشتباه پی در پی چت بات، به کمپین‌های فیشینگ و توسعه ویروس های نرم افزاری کمک کرده و رایانه‌های متصل و خروجی گیرنده های اطراف خود را آلوده کند.

مزایای GPT

 • در آینده نزدیک به جای اینکه با هزینه های هنگفت، کارمندان زیادی استخدام کنید، با استفاده از این چت بات در هزینه های استخدامی خود صرفه جویی خواهید کرد.
 • جی پی تی،  قابلیت این را دارد که پروژه های پیچیده شما را در سریع ترین زمان ممکن مدیریت کرده و سخت ترین معادلات ریاضی و فیزیک را حل و فصل نماید.
 • از این غول چراغ جادو می‌توانید به عنوان دستیار همه کاره برای کسب و کار خود استفاده کنید.
 • با استفاده از این ربات می‌توانید سئو سایت خود را بهبود دهید و با یک بازاریابی موفق، کسب و کار خود را توسعه دهید.
 • استفاده از این چت بات نیاز به تخصص و یا سواد آنچنانی ندارد.

کاربردهای GPT chat

کاربرد هایGPT  در حوزه بانکداری

طولی نخواهد کشید که هوش مصنوعی صنعت بانکداری را بیشتر از هر صنعت دیگری تحت تاثیر انقلاب فناوری خود قرار خواهد داد. از جمله موضوعات مهمی که هوش مصنوعی قادر به رهگیری و حل آنها در صنعت بانکداری بوده و جزو چالش های مهم این صنعت به شمار می‌رود، افزایش کلاهبرداری های اینترنتی، پولشویی و فیشینگ از طریق درگاه های پرداخت جعلی در سال های اخیر است که راه حل های هوشمندانه ای نظیر افزایش امنیت و پیگیری تراکنش های درگاه پرداخت اینترنتی خواهد بود.

به عنوان نمونه در مبحث مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، اکثر بانک های بزرگ در سراسر دنیا در حال انتقال از سیستم های مبتنی بر نرم‌افزار و کاربر محور به سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی بدون دخالت عامل انسانی هستند. سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی، از الگوریتم های ضد پولشویی قوی تر و هوشمندانه تری برای احراز هویت و رهگیری تراکنش از درگاه پرداخت اینترنتی و یا پایانه های فروش استفاده می کنند تا مدیریت ریسک تقلب را به حداکثر ممکن برسانند.

نحوه کار با چت جی پی تی

برای استفاده از ChatGPT ابتدا باید حساب کاربری داشته باشید. کافی است وارد لینک زیر شوید، روی Login بزنید و حساب کاربری خود را باز کنید. البته شاید پیام خطای عدم ارائه سرویس برای منطقه جعرافیایی ایران را ببینید.

https://chat.openai.com/

login GPT

پس از ایجاد اکانت و ورود، می توانید کار با هوش مصنوعی جی پی تی را شروع کرده و در کادر جستجو، درخواست یا سوال خود را وارد کنید و روی آیکون ارسال بزنید. بدین ترتیب در چند ثانیه، هوش مصنوعی بهترین نتیجه یا پاسخ مرتبط با سوال شما را نمایش می دهد.

ورود به جی پی تی

سخن آخر

ترند هایی در رابطه با چت بات GPT وجود دارد که از جدید ترین آنها می‌توان به اخبار ارائه شده توسط اپرا؛ مبنی بر پیوستن جی پی تی به این مرورگر پس از مایکروسافت، اشاره کرد. ظاهراً موتور جستجوی اپرا دسترسی به جی پی تی را فراهم کرده که پاسخ به پرسش‌های پیچیده کاربران را ممکن و صفحات وب یا مقالات را خلاصه کرده و متن ها را برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر تولید کند. تاکنون هیچ خبری مبنی بر پولی شدن این محصول شرکت open ai مانند محصولات پولی دیگرش نظیر GPT3 و DALL-E2 منتشر نشده است. یکی دیگر از حاشیه های این ربات؛ به جنب و جوش درآوردن همه غول های حوزه فناوری بوده است؛ بطوریکه گوگل به تازگی دستیار هوش مصنوعی خود به نام چت بات بارد (Bard) را معرفی کرده ولی متاسفانه عملکرد آن در مرحله معرفی و رونمایی با اشتباه در پاسخ به سوال خبرنگاران و کارشناسان حوزه فناوری مواجه گردید و باعث افت قیمت سهام این غول فناوری جهانی شده است. در نهایت موفقیت های اولیه چت بات جی بی تی نسبت به رقبای همسطح و هم تراز خودش باعث گردیده تا رقیبان دیگر از جمله کمپانی متا و مایکروسافت نیز حاضر به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در این شرکت کنند.

 

مطالب خواندنی و مفید:

سمت و سوی طلا ، سکه و ارز در سال ۱۴۰۲، سال پیش رو

هوش تجاری چگونه صنعت پرداخت را تغییر می دهد؟

درگاه پرداخت اینترنتی (IPG واسط آل‌سات) چگونه به رشد کسب و کار شما کمک می کند؟

مستندات فنی پیاده سازی IPG های واسط بر روی سایت