Blog News

سندباکس چیست؟

pen
آل‌سات پرداخت
سندباکس چیست؟
همان‌طور که در مقاله متاورس و دنیای دیجیتالی نامحدود اشاره کردیم، دنیای متاورس به دلایل مختلف مثل غیرمتمرکز بودن، اشتراکی داده‌ها و اطلاعات، محیط نامحدود و... امکان شکوفایی خلاقیت‌ها را فراهم می‌کند تا افراد علاقمند به دنیای دیجیتال تمامی پتانسیل‌های تکنولوژیک خود را برای فعالیت و کارآفرینی در متاورس به کار گیرند. در متاورس می‌توانید کار و فعالیت انجام دهید، کسب درآمد کنید، دنیاهای جذاب دیجیتالی خلق کنید. در این مقاله به بازی پرطرفدار سندباکس خواهیم پرداخت، تا اطلاعات کلی و جامعی در این خصوص به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.
 
سندباکس
 
واژه سندباکس برگرفته از وسیله محبوب بازی‌های کودکانه است که به شکل جعبه است و درون آن با مقدار زیادی شن پر می‌شود، بچه‌ها  با ابزارهای مختلف با شن‌ها بازی می‌کنند و هر چه بخواهند بسازند خواه قلعه‌های شنی باشند خواه آدمک‌های شنی!. بازی دیجیتالی سندباکس مشابهت‌هایی با جعبه شنی کودکان دارد و آن ویژگی اختیار عمل است که کاربران سندباکس می‌توانند محیط‌ها و کاراکترهای دلخواه خود را با استفاده از نرم‌افزارهای خاص بسازند. بازی دیجیتالی سندباکس در سال 2011 معرفی شد، و در مدت کوتاهی به موفقیت زیادی دست یافت. در سال 2018سازندگان بازی برای تبدیل بازی به جهان سه بعدی متاورس، آن را در بلاک‌چین اتریوم با رمزدیجیتال یا رمزارز اصلی sand عرضه کردند (البته با توکن‌ها دیگری هم امکان خرید بازی وجود دارد).
بیشتر بخوانید: معرفی 10 بازی کریپتو برتر
 
سال 2020 هم‌زمان با شکل‌گیری nft ها بازی سندباکس در بلاک‌چین اتریم وارد بازار رمزارزها شد و با موفقیت چشمگیر و حمایت کاربران زیادی روبرو شد. با تبدیل بازی سندباکس به بازی کریپتویی، بازی‌کنندگان توانستند در صفر تا صد روند بازی، از ساخت کاراکترها تا ساخت محیط متاورس مشارکت داشته باشند، در همان فضای خودساخته بازی کنند و پول دربیاورند. به‌طورکلی در شبکه‌های دیجیتال علاوه بر استفاده از ارزهای دیجیتال و خرید و فروش توکن‌های مختلف قابل تعویض، و یا دریافت nftها این امکان وجود دارد که در بازی‌های کریپتویی همچون سندباکس شرکت کنید و طبق قوانین و قواعد بازی درآمد ارز دیجیتالی کسب کنید. بازی  سند باکس همانطور که اشاره شد به کاربران امکان ساخت، اشتراک‌گذاری و کسب درآمد از دارایی‌ها و بازی‌سازی را می‌دهد.
 
سندباکس
 

کاربران سندباکس

سندباکس برای کاربرانی طراحی شده است که یا گیمرها هستند و یا سازنده بازی‌ها! برای گیمرها سندباکس یک بازی متاورسی جذاب است که می‌توانند نه‌تنها در آن با بازی‌های ساخته‌شدة سایر کاربران، بازی کنند بلکه با استفاده از NFT های مختلف در طراحی کاراکترهای بازی و محیط متاورس آن مشارکت داشته باشند و پاداش دریافت کنند. برای کاربرانی که بازی می‌سازند، سندباکس نوعی framework یا محیطی برای کار محسوب می‌شود که با استفاده از نرم‌افزارهایی که بلاک‌چین اتریوم در اختیارشان قرار می‌دهد می‌توانند بازی بسازند و  کسب درآمد داشته باشند.
فرق عمده بازی‌های کریپتویی با بازی‌های ps: سندباکس یا دیگر بازی‌های کریپتویی به شکلی طراحی شده‌اند که در آن سازندگان بازی یا گیمرها صاحبان اصلی همه چیز بازی هستند که شامل قواعد و روند بازی‌ها می‌شود.  و به دلیل قابل شناسایی بودن هویت بازی و محتوای داخلی آنها، حقوق کاربری به شکل امنیتی محافظت می‌شود، و تنها مزیت نهایی آن صرفا یک بازی مهیج برد و باخت نیست.
 

نرم‌افزارهای بازی سندباکس

برای ساخت و طراحی محیط بازی نیاز به امکاناتی هست که توسط بلاک‌چین اتریوم در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این امکانات در واقع نرم‌افزارهای هستند که به‌منظور خلق تجربه‌های نوین توسط طراحان بازی، هنرمندان و گیمرها ارائه شده‌اند. نکته جالب این است که برای استفاده از این ابزارها و امکانات به دانش برنامه‌نویسی نیاز ندارید. این ابزارها سه نوع هستند شامل: نرم‌افزار وکس ادیت Voxedit ، gamemaker، یا سازنده بازی، sandbox marketplace است.
 
سندباکس
 

نرم‌افزار Vox Edit

VoxEdit یک نرم‌افزار شبیه به نرم‌افزار فتوشاپ است به‌خاطر فرمت ساده‌ای که دارد برای گیمرها و کاربرانی که علاقه به ساخت بازی دارند بسیار کاربردی و آسان است. محیط این نرم‌افزار طبق تصویر بالا شامل پنل‌های مختلفی شامل پالت رنگی، اشکال مختلف هندسی، امکان ویرایش‌های متنوع و ... است که با استفاده از هرکدام از امکانات آن می‌توان قطعات و ابزارهای مختلف کاربردی را ساخت، مبنای این بازی فناوری NFT است و هر محصول ساخته و طراحی شده با استفاده از تکنولوژی NFT قابل ثبت هستند و مالکیت آن از طریق شبکه بلاک‌چین اثبات می‌شود. Voxelها هم قطعات سه‌بعدی هستند و مانند قطعات لگو در کنار هم قرار می‌گیرند و شکل یا کاراکتری را می‌سازند، این قطعات را می‌توان به‌آسانی در VoxEdit تغییر داد و به شکل جدیدی تبدیل کرد، به‌عنوان‌مثال گیمرها می‌توانند با استفاده از این نرم‌افزار چهره و لباس آواتار خود، حیوانات، فضاهای سبز و کالاهای مجازی را برای استفاده در بازی طراحی کنند یا ویرایش روی آنها انجام دهند. این کالاهای دیجیتال پس از ساخته‌شدن، می‌توانند در بازار Sandbox به‌عنوان یک محصول NFT به فروش برسند.
 
سندباکس
 

بازار سندباکس یا Sandbox Marketplace

Sandbox Marketplace یا بازار سندباکس، در آپریل ۲۰۲۱ اجرایی شد. بازار Sandbox یک بازار محصولات NFT است تا کاربران بتوانند سرمایه‌های دیجیتالی داخل بازی را با توکن SAND معاوضه کنند. سرمایه‌های دیجیتالی درون بازی می‌توانند در برنامه Game Maker برای ساخت یک بازی جدید، استفاده شوند. این NFTها شامل شخصیت‌ها، حیوانات، ساختمان‌ها و دیگر عناصر تشکیل‌دهندة Sandbox هستند.
 
سندباکس

نرم‌افزار Game Maker

نرم‌افزار Game Maker برنامه‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد که بازی سه‌بعدی خاص خودشان را از طریق متاورس Sandbox  بسازند و آزمایش کنند. این برنامه، یک برنامه ساده است که استفاده از آن نیازی به دانش برنامه‌نویسی ندارد. کاربران می‌توانند عناصر و اشیای مختلف، ازجمله NFTهای ساخته‌شده در نرم‌افزار VoxEdit را در این محیط به‌عنوان Land شناخته می‌شوند، طراحی کنند.
به‌عنوان نمونه، کاربران می‌توانند به کمک Game Maker زمین‌بازی را ویرایش کنند، ساختمان‌ها و دیگر عناصر شهری را تغییر دهند و ماموریت‌های مختلفی را برای شخصیت‌های بازی تعریف کنند. در انتخاب تمام این جزئیات، کتابخانة این برنامه به‌عنوان یک منبع‌باز و آماده در اختیار شماست و می‌توانید از آن استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید طرح‌‌های خود را با جامعه اعضای Sandbox به اشتراک بگذارید.
 
توکن-سندباکس


توکن SAND

SAND اصلی‌ترین و رایج‌ترین توکن یا رمزارز بازی Sandbox است. این توکن برای انجام انواع مبادلات در محیط سندباکس مورداستفاده قرار می‌گیرد. تهیه آن یا از طریق مراجعه به صرافی‌ها صورت می‌گیرد و یا حین رقابت با گیمرهای بازی سندباکس در متاورس. هر گیمر یا سازنده بازی برای امکان بازی در این محیط، طراحی آواتار، خرید توکن LAND و تجارت در بازار Sandbox باید توکن SAND مربوط به خودشان را داشته با‌‌شند و یا به تعریفی دیگر باید بلیت کاربردی مختص خود را تهیه کنند. با داشتن توکن SAND کاربران می‌توانند نسبت به تغییرات محیط سندباکس، نظر دهند و پیشنهادهای خود را به اشتراک بگذارند.


حرف آخر

Sandbox محیطی است که کاربران اعم از گیمر یا سازنده بازی، با خرید رمزارزهای SAND یا LAND که نوعی توکن غیر قابل تعویض است مجوز ورود به متاورس سندباکس را به دست می‌آورند؛ همچنین با داشتن توکن SAND می‌توانید کسب درآمد کنید و میزان سوددهی حاصل از تراکنش‌ها را هر بار محاسبه کنید. جهان متاورس جذابیت‌های بصری زیادی برای علاقه‌مندان به دنیای دیجیتال دارد، سندباکس این پتانسیل را دارد تا کاربران با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف در ساخت فضای متاورس با زیبایی‌ها و قالب‌های نامحدود، سهیم باشند و آن را توسعه دهند. هر چیزی که در محیط سندباکس ساخته شده و در بازی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند دارای شناسنامه کاربری و هویت خاص خود هستند و متعلق به سازندگانشان هستند، همچنین به دلیل غیرمتمرکز بودن فضای دیجیتالی و اشتراکی آن به‌راحتی می‌توانید در روند ساخت بازی‌ها، محیط آنها و... مشارکت داشته باشید. همه دلایل ذکرشده باعث شده است تا گرایش به استفاده از محیط لذت‌بخش سندباکس در میان کاربران شبکه‌های دیجیتال افزایش پیدا کند.