Blog News

تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4P در کسب و کارهای اینترنتی

pen
آل‌سات پرداخت
تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4P در کسب و کارهای اینترنتی
تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4Pدر کسب‌وکارهای اینترنتی بحثی است که قصد داریم در این مقاله برای شما بازدیدکنندگان گرامی مورد بررسی قرار دهیم. این مبحث به شما درکی از عناصر بازاریابی می‌دهد که می‌توانید از آن برای کسب‌وکار خود استفاده نمایید. با ما همراه باشید.
بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها تصوری که دارند این است که مفهوم بازاریابی تنها به فعالیت‌های تبلیغاتی برای جذب مشتری محدود می‌باشد. درحالی‌که بهتر است بدانید بازاریابی دارای مفهومی بسیار گسترده می‌باشد که تمامی بخش‌های هر کسب‌وکاری را در برخواهد گرفت.
 اینکه کدام بخش‌های کسب‌وکار را در بر می‌گیرد؟ باید ذکر کنیم که در اینجا مفهوم آمیخته بازاریابی مطرح خواهد شد که همان (Marketing Mix) می‌باشد. در واقع به بخش عملیاتی بازاریابی می‌گویند و به صاحبانی که دارای کسب‌وکار و مشاغل هستند کمک خواهد کرد تا استراتژی مناسبی را برای نوع کسب‌وکار خود استفاده کنند و بتوانند به فروش و سود بیشتری دست پیدا کنند.
 

آمیخته بازاریابی

در ادامه مبحث تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4P در کسب‌وکارهای اینترنتی باید ذکر کنیم که آمیخته بازاریابی در واقع ایجاد ارتباط و هماهنگی یکپارچه در بین چهار مؤلفه: محصول، قیمت، مکان عرضه و ترویج هست. معمولاً این چهار مؤلفه را به‌عنوان 4P خواهند شناخت. بهتر است بدانید که به‌عنوان بخشی از یک برنامه بازاریابی جامع معمولاً از چندین حوزه متمرکز برخوردار بوده و بر طیف وسیعی از این حوزه‌ها مؤثر خواهد بود.
 با (Marketing Mix) علاوه بر این که به طیف وسیعی از مخاطبان دسترسی پیدا می‌کنید می‌توانید بر چیزهای دیگری که مهم هستند نیز تمرکز داشته باشید. همچنین این برنامه بازاریابی به شما کمک خواهد کرد تا در موقع عرضه محصولات جدید تجدیدنظر بر روی محصولات موجود بتوانید تصمیمات بهتر و استراتژیکی بگیرید. در واقع می‌توان ذکر کرد که (Marketing Mix) مجموعه‌ای از عناصر و موارد مختلف می‌باشد که اگر شما توانایی مدیریت درست داشته باشید و در کنار هم به‌درستی قرار بگیرند باعث رشد و پیشرفت کسب‌وکار شما خواهد شد.
نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید و طبقه‌بندی ۴p برای اولین‌بار در سال ۱۹۶۰ برای توسعه یک استراتژی بازاریابی مؤثر توسط فردی به نام E.Jerome McCarthy مطرح و بیان شد. بهتر است بدانید که باتوجه‌به صنعت برنامه و هدف کسب‌وکار امکان دارد که مدیران بازاریابی برای هر یک از این موارد رویکردهای مختلفی را مطرح و بیان کند. توجه داشته باشید که اگر این چهار عنصر اگر به‌صورت مستقل بررسی کنید نیز اما در عمل به یکدیگر وابسته هستند.
 
مطلب مرتبط جهت مطالعه بیشتر: با طراحی بوم مدل کسب و کارBMC  آشنا شویم
 
مدل-آمیخته-بازاریابی-4p
 

اجزای آمیخته بازاریابی

در ادامه مبحث تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4P
 در کسب‌وکارهای اینترنتی باید ذکر کنیم که اساس ایده آمیخته بازاریابی را به‌طورکلی 4P تشکیل می‌دهد. این چهار عنصر عبارت‌اند از:
1. محصول 
2. قیمت
3. مکان 
4. تردید
 

محصول

محصول به تولیدات، کالاها و خدماتی گفته می‌شود که هر کسب‌وکاری به مشتریان ارائه خواهند داد. توجه داشته باشید که یک محصول باید به‌گونه‌ای باشد که تقاضای مصرف‌کنندگان را برآورده کند. بازاریابان باید چرخه عمر یک محصول را بتوانند دریابند. این چرخه عمر شامل مرحله رشد، بلوغ و مرحله افت فروش است. زمانی که هر محصولی به افت فروش برسد بازاریابان باید دوباره محصول را طراحی و تولید کنند. در این صورت تقاضای مشتریان مجدد افزایش پیدا خواهد کرد.
 
بیشتر بخوانید: بازاریابی محصول چیست
 

قیمت

می‌توان گفت قیمت همان هزینه‌ای می‌باشد که مصرف‌کنندگان برای اینکه از محصول شما استفاده کنند پرداخت خواهند کرد که مهم‌ترین عنصر آمیخته بازاریابی محسوب خواهد شد. معمولاً این عنصر سود و بقای هر کسب‌وکاری را تعیین خواهد کرد. توجه داشته باشید که بازاریابان باید قیمت را به ارزش واقعی و قابل‌درک محصول مرتبط کرده اما باید تضمین‌های عرضه تخفیفات فصلی، قیمت‌های رقبا و ... را نیز در هنگام تعیین قیمت محصول در نظر بگیرد.
 در برخی موارد امکان دارد که مدیران تجاری جهت افزایش قیمت‌ها اقدام کنند تا ظاهری لوکس برای محصول ایجاد نماید. اما از سوی دیگر امکان دارد که قیمت‌ها را نیز کاهش داده تا بتوانند مصرف‌کنندگان بیشتری را جذب محصولات خود نمایند. نکته بسیار مهمی که باید مدنظر قرار دهید این است که قیمت پایین محصول از نظر مشتریان به معنی یک کالای نامرغوب و سطح پایین می‌باشد چرا که با کالاهای رقبا مقایسه خواهند کرد؛ بنابراین به نظر مصرف‌کنندگان کالاهای گران‌قیمت؛ کارایی و مزایای بیشتری نسبت به کالاهای ارزان‌قیمت دارند. در هنگام قیمت‌گذاری حتماً به قیمت‌گذاری رقبا توجه کرده و مورد بررسی قرار دهید.
 

مکان

تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4P در کسب‌وکارهای اینترنتی باید ذکر کنیم که یکی از عنصرهای آمیخته بازاریابی؛ مکان فروش محصول به مشتریان می‌باشد. نشان می‌دهد هدف مدیران کسب‌وکار این است که باید همیشه محصولات خود را در معرض دید مشتریان قرار دهند که احتمال خرید آن‌ها بیشتر می‌باشد. در کسب و کارهای اینترنتی، حضور در مارکت‌پلیس‌ها (Market Place) توصیه می شود. 
 

ترویج

ترویج از بخش‌های بسیار مهم در بازاریابی می‌باشد که باعث به رسمیت شناخته شدن برند و افزایش فروش محصولات می‌شود. بخشی‌های مهمی از ترویج عبارت‌اند از: روابط‌عمومی و تبلیغات، ترویج محصول و ...
مدل پنج P مدل‌سازی ترکیب بازاریابی
 
همان‌طور که در بالا ذکر شد، مدل‌سازی ترکیبی بازاریابی موفقیت را از داده‌ها به عوامل از پیش تعیین‌شده متفاوت توزیع می‌کند. آن عوامل اغلب به‌عنوان مدل ۵ P بازاریابی منسوب هستند که از تحقیقات و مطالعات بازاریابی دیگر مشتق شده‌اند. بیایید به آن ۵ P نگاه کنیم.
1. محصول
2. قیمت
3. مکان
4. تبلیغات
5. مردم
افراد آخرین P هستند و گاهی از مدل‌سازی ترکیبی بازاریابی خارج می‌شوند. مردم به کارکنان داخلی و هم مشتریانی که فروش را به برند هدایت می‌کنند، اشاره می‌کند.


نتیجه‌گیری

در این مقاله برای شما عزیزان تشریح و کارایی مدل‌های آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) در قالب‌ 4P در کسب‌وکارهای اینترنتی را ذکر کردیم. مدل‌سازی آمیخته بازاریابی تنها یک نوع استراتژی تجزیه‌وتحلیل بازاریابی است که شما می‌توانید در سازمان خود اجرا کنید، اما مهم است که آن را در نظر بگیرید.
این آمیخته بازاریابی می‌تواند به برند شما کمک کند مجموعه‌داده را درک کرده و یک استراتژی برای سرمایه‌گذاری بر روی گرایش‌های بازاریابی که به شما بیش‌ترین بازده را برای سرمایه‌گذاری شما خواهد داد را تعیین کند. روند بازاریابی کلید درک راه‌هایی است که در آن بازار حرکت می‌کند و چگونه برند شما باید خود را تطبیق دهد تا جریان را حفظ کند.