Blog News

ان‌اف‌تی چیست؟

pen
آل‌سات پرداخت
ان‌اف‌تی چیست؟
توکن غیر قابل معاوضه یا Non-fungible toke عبارتی است که مخفف آن به NFT مشهور است. ان افی تی‌ها تصاویر، فایل‌های متنی، صوتی پر تنوع  دیجیتالی هستند که امروزه در کنار بیتکوین و بلاک‌چین جزو اصطلاحات پرکاربرد ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. برای شناخت بهتر ان اف تی‌ها در این مقاله با ما همراه باشید.


تعریف NFT

ان اف تی‌ها، مجموعه دارایی‌های دیجیتالی هستند که افراد مختلف در سراسر دنیا و بدون محدودیت مرزی، آنها را  با هدف سرمایه‌گذاری جمع‌آوری می‌کنند، ان اف تی‌ها در نوع خود آثار هنری ناملموس دیجیتالی، از دستاورهای نوین دنیای مدرن  هستند. هر خالق ان اف تی هنرمند یا فرد بخصوصی است که دارای هویت  حقیقی مختص خود است و صاحب اصل اثر است. همه آثار خلق شده در قالب ان اف تی به عنوان ارز دیجیتال به فروش می‌رسند. عنوان NFT در برگیرنده عبارت توکن‌های غیر قابل معاوضه است؛ توکن‌ها خود ارزهای دیجیتالی هستند که بلاک‌چین مختص به خود را ندارند. ان اف تی ها در معاملات رمزارزها غیر قابل معاوضه هستند، هر توکن همچون بلیط یک کنسرت مختص مکان خاص و شخص خاصی است. برای درک بهتر تصور کنید هنرمند نقاشی اثر هنری ارزشمندی را خلق کرده، امضای صاحب اثر پای نقاشی است وهمچنین اثر و صاحب آن در دنیای هنر دارای شهرت فراوانی است، تابلوی جیغ مونه اثر معروف اکسپرسیونیستی را تصور کنید یا مونالیزای داوینچی را،  هر دو این اثر ارزشمند و معروف متعلق به مونه و داوینچی هستند، نقاشان دیگر در طول تاریخ از هر دو این آثار کپی کرده‌اند، و یا عکاسان عکس‌های مختلف گرفته‌اند، هیچ کپی یا عکسی قابل مقایسه با اصل اثر نیست و خالق اثر همیشه به عنوان بخشی از هویت اثر حضور دارد، در دنیای واقعی ممکن است خیلی از کپی‌ها به شدت به اصل اثر نزدیک باشند و امکان بازشناسی وجود نداشته باشد، اما در دنیای دیجیتال می‌توان هر فایلی را در فرم  ان اف تی ‌به فروش رساند. با این کار هر کپی قابل شناسایی است و حتی به عنوان کپی هم دارای هویت مختص به خود است. اولین فرم ان اف تی از هر اثر دارای اصالت تاییدشده است با هر کپی از اصل اثر ان اف تی کدهای دیجیتالی اثر توسط نودهای کامپیوتری تغییر می‌یابد. هر کپی با کپی دیگر فرق می‌کند و قابل تعویض با دیگری نیست، حتی ممکن است ظاهر آن یکی باشد. همین امر تفاوت عمده توکن‌ها را با رمزارزهای دیگر نشان می‌دهد. به طور مثال بیت‌کوین‌ها سرمایه پولی هستند و به راحتی در بلاک‌چین‌های مختلف معاوضه می‌شوند. کسانی که به جمع‌آوری ان اف تی مشغول‌اند همچون یک کلکسیون‌دار از علاقه و شور و اشتیاق قلبی تبعیت می‌کند. فقط با این تفاوت که فرمت ان اف تی‌ها دیجیتالی هستند و جنس ملموس و متریال دنیای واقعی را ندارند. یک کلکسیون‌دار اشیا ممکن است در دنیای واقعی رغبتی برای فروش اشیایش نداشته باشد ولی کسی که NFT جمع می‌کند درواقع نوعی سرمایه‌گذاری سودآور دارد.
 

 

تعریف توکن

در دنیای واقعی توکن را می‌توان هم‌معنی با هر برگه یا کارت شناسایی دانست که معرف هویت ملی، شغلی، مهارتی و ... اشخاص است و برای زندگی اجتماعی دارای اهمیت فراوانی برای افراد هستند. شما برای دریافت مدرک تحصیلی سال‌ها  زحمت کشیده‌اید پس ارزش مدرک دریافتی برابر با سالها تلاش تحصیل شماست، و یا مدرک گواهینامه رانندگی کارتی است که شما را به عنوان کسی که رانندگی بلد است می‌شناساند، یا مثالی دیگر هر بلیط کنسرت دارای تاریخ اجرا، مکان اجرا، مشخصات خواننده و ... است. گاهی می‌توانید بلیط‌ها را با شخصی دیگر معاوضه کنید ولی کارت ملی خود که به لحاظ فرمی دقیقا شبیه همه کارت ملی‌های دیگر کشور است را نمی‌توانید معاوضه کنید چراکه کارت ملی شما شامل مشخصات وتصویر شخصی شماست و فقط مختص شما صادر شده است. ان اف تی ‌ها را مانند دارایی‌هایی تصور کنید که در فرمت‌های دیجیتالی عرضه می‌شوند ولی هر یک دارای ویژگی‌های مجزایی است. هر توکن به عنوان سهام ارزشمندی است که هنگام عرضه، حق و قابلیت شرکت در سرمایه‌گذاری‌های مختلف دیجیتالی را می‌دهد. در ان اف تی با توکن‌هایی سر و کار داریم که همچون مدارک شخصی قابل تعویض نبوده و فقط به عنوان دارایی خاص و ارزشمند جمع‌آوری می‌شود و رفته رفته به ارزش مالی آنها افزوده می‌شود.
 
nft


خریدوفروش NFT

خریدوفروش آثار دیجیتالی به عنوان پدیده جدید دنیای مدرن محسوب می‌شود، چه کسی فکرش را می‌کرد که زمانی برسد تا انسان به کالایی یا تصویر و صدایی پول بدهد که حتی در دنیای واقعی قادر به لمس شی خریداری شده نیست؟ افراد با خرید هرNFT در واقع کدهای دیجیتالی را خریداری می‌کنند. ان اف تی‌ها در پلتفرم‌های مختلفی قابل خریداری هستند، هر پلتفرمی، شرایط خرید مخصوصی دارد، ابتدا نیاز است از هر پلتفرمی که خریداری می‌کنید، کیف پول دیجیتال مخصوص آن را داشته باشید، افرادی که مایل به خرید ان اف تی هستند معمولا کسانی هستند که در دنیای دیجیتال فعالیت مالی زیادی دارند. و همواره در حال خریدوفروش ارز دیجیتال هستند تا کیف پولشان در گردش باشد و دارای مقدار زیادی ارزش مالی باشد. فروش ان اف تی‌های مشهور عموما در حراجی‌ها و مزایده‌های مختلف ارز دیجیتال به فروش می‌رسند. هر متقاضی باید پیش از شروع حراج، ثبت نام کرده وکیف پول خود را شارژ کند. در حراجی، قیمت هر ان اف تی توسط کاربران مشخص می‌شود و بالاترین قیمت پیشنهادی به مشتریان فروخته می‌شود. با خریدوفروش هر اثر نودهای شبکه تغییرات جزئی در کدهای دیجیتالی ان اف تی ها ایجاد میکنند تا هر کدام متمایز از دیگری باشد و خاصیت غیرقابل معاوضه خود را حفظ کند. خریدوفروش توکن آثار هنری دیجیتالی به خودی خود نوعی تجارت نوین محسوب می‌شود و در بلند مدت دارای سوددهی بالایی خواهد بود.
 
nft

 
کاربرد عرضه NFT

- کاربرد همیشگی ان اف تی جایگیری در کلکسیون آثار هنری است. با جمع‌آوری هر NFT در کلکسیون دیجیتالی بر ارزش مادی آن افزوده می‌شود و فرد دارنده می‌تواند به موقع ان اف تی مورد نظرش را به فروش برساند.
-با ایجاد ان اف تی‌ها، در دنیای ارزهای دیجیتال و متاورس، حفظ مالکیت اثر در فضای مجازی محقق شد.
- کاراکترسازی در بازی‌های مختلف کریپتو، با استفاده از کاراکترها و سوژه‌های ان اف تی می‌توانید صاحب کاراکتر بازی شوید و کسی حق کپی کردن از آن را نداشته باشد.
-NFTها باتوجه‌به ویژگی‌های غیر اشتراکی و غیر قابل تعویض بودن می‌توانند در حوزه تبلیغات محصول بسیار مورد استفاده قرار گیرند.
- ان اف تی‌ها در دنیای دیجیتال راه‌های جدیدی برای خلاقیت‌های هنری گشوده است و هنرمندان زیادی که پیش از آن در انجام کارهای گرافیکی خبره بودند، میتوانند با کمی خلاقیت وپشتکار کاراکترهای مختلف ان اف تی بسازند و خود به عنوان مالک و هنرمند خالق اثر، ان اف تی خود را به فروش برساند.
بیشتر بخوانید:
 
ان اف تی
 

نتیجه گیری

باتوجه‌به مطالب فوق می‌توان اذعان داشت که پدیده NFT امکانی را فراهم می‌کند تا هنرمندان و افراد زیادی جذب دنیای پولی ارزهای دیجیتال شوند و با ایجاد و خلق اثری جذاب در دنیای مجازی مطرح شوند و درآمدزایی کنند. و نیز به مدد نودهای شبکه امکان حفظ اصالت اثر فراهم گردد و در صورت کپی شدن، منحصر به فردی و هویت اثر به خطر نمی‌افتد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ایجاد NFT در ایران به سایت https://irannft.org/ مراجعه کنید.