Blog News

ده مکان گردشگری محبوب در ایران

pen
آل‌سات پرداخت
ده مکان گردشگری محبوب در ایران
در دنیایی که افراد، مدام در حال کار کردن و فعالیت‌های بسیار زیاد روزانه خود هستند، وجود محرک‌هایی که در آن‌ها شور و نشاط تولید کنند، لازم و ضروری است. علم روانشناسی معتقد است که وجود شور و هیجانات در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش موثر داشته و شادابی و امید به زندگی را ارتقاء می‌دهد. یکی از مواردی که در تقویت روحیه انسان و کاهش تنش‌های حاصل از کار و فعالیت زیاد، نقش موثر دارد، رفتن به سفر است. سفر کردن از ابعاد مختلفی بر روحیه افراد تاثیر مثبت می‌گذارد؛ آشنا شدن با فرهنگ‌های مختلف، آماده شدن برای اتفاقات از قبل تعیین نشده، تقویت برنامه‌ریزی صحیح و دور کردن ناراحتی‌های گذشته از جمله فواید سفر است.
می‌توان در روزها و فصل‌های مختلفی اقدام به سفر رفتن کرد؛ اما بعضی از روزها و فصل‌ها، اشتیاق رفتن به سفر، بیشتر از پیش در افراد ایجاد می‌گردد. بدون شک، یکی از بهترین فصل‌ها برای مسافرت کردن، فصل بهار و ایام نوروز است. آب و هوای مناسب، آغاز سال جدید، تمایل بیشتر افراد جامعه به سفر کردن و... از جمله دلایلی است که شور و نشاط سفر رفتن را در افراد ایجاد می‌کند. 
در این مطلب به معرفی 10 مکان گردشگری محبوب پرداخته خواهد شد که شما می‌توانید با مطالعه این مطلب، مقصد سفرهای نوروزی خود را مشخص کرده تا یک سفر ایده‌آل همراه با شادابی و نشاط داشته باشید. همراه ما باشید.
 
جاذبه-های-گردشگری-ایران


10 مکان گردشگری محبوب در ایران

کشور زیبا و عزیزمان ایران، مکان‌های گردشگری و توریست پذیر بسیار زیادی دارد که مقصد سفرهای بسیاری از افراد داخلی و خارجی شده است. به دلیل جاذبه‌های طبیعی گوناگون و وجود مکان‌ها و آثار باستانی مختلف در ایران، قطب‌های گردشگری جذابی در کشور وجود داشته که هر کدام از آن‌ها می‌تواند لذت یک سفر بی‌نظیر را برای شما رقم بزنند. 


• تخت جمشید، مکان گردشگری بی‌نظیر

از بهترین مکان‌های گردشگری در ایران که همواره توریست پذیر بوده است، آثار باستانی تخت جمشید در استان فارس است. دلیل جذابیت این مکان را می‌توان در قدمت تاریخی آن دانست؛ این مکان گردشگری به دوران هخامنشی تعلق داشته که مرتبط با 518 سال قبل از تولد مسیح بوده است. وجود تورهای بازدید کننده زیاد، هتل‌های مسافرتی و... از دلایل جذابیت و محبوبیت این مکان تاریخی و گردشگری بی‌نظیر در ایران است. افرادی که قصد سفر به تخت جمشید را دارند بهتر است زودتر به رزرو هتل اقدام کنند، تاخیر در انجام رزرو باعث تکمیل شدن ظرفیت هتل‌ها می‌گردد. 


• سی و سه پل

یکی دیگر از مکان‌های تاریخی که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند، سی و سه پل در استان اصفهان است. معروف بودن و جذابیت داشتن سی و سه پل را می‌توان در قدمت تاریخی و معماری آن دانست. این پل، محلی برای برگزاری جشن آب پاشان در دوره صفویه بوده است. استان اصفهان و بنای سی و سه پل محلی زیبا برای گردشگری محسوب می‌شود که افراد بسیاری از طریق تور، به دیدن این مکان تاریخی بی‌نظیر اقدام می‌کنند.
 

• ماسوله، روستایی زیبا در شمال ایران

یکی از روستاهای موجود در استان گیلان که پذیرای تعداد کثیری از بازدیدکنندگان داخلی است و قطب گردشگری در این استان محسوب می‌گردد، روستای ماسوله است. معماری این روستا به گونه‌ای است که ساختمان‌ها به صورت پلکانی ساخته شده است. دلیل توریست پذیر بودن و جذابیت روستای ماسوله را می‌توان در معماری این روستا دانست. از ویژگی‌های آب و هوایی و طبیعی این منطقه که از نکات گردشگری آن محسوب می‌گردد، هوای مه آلود، برخوردار بودن از منطقه‌ای سرسبز و وجود تابستان‌های خنک از جمله این ویژگی‌ها است. روستای ماسوله در 60 کیلومتری شهرستان رشت قرار گرفته است. 


• سازه‌های آبی در شوشتر

یکی دیگر از مکان‌های تاریخی و جذاب در کشور زیبای ایران که جزء مکان‌های گردشگری با جذب توریست بالا محسوب می‌شود، سازه‌های آبی ساخته شده در شهرستان شوشتر است. این سازه را می‌توان از زیباترین و مهندسی‌ترین سازه‌های پیش از انقلاب صنعتی دانست. این اثر زیبا در دوره پادشاهی هخامنشی و ساسانی ساخته شده و دلیل جذابیت این محل را می‌توان قدمت تاریخی آن و زیبایی طراحی آن دانست. 


• سنگ نوشته بیستون

غرب، شرق، شمال و جنوب ایران، مملوء از مکان‌های تاریخی با جاذبه توریستی و گردشگری بسیار است. یکی از مکان‌های گردشگری محبوب در غرب کشور، سنگ نوشته بیستون در استان کرمانشاه است. این مکان تاریخی را می‌توان جلوه‌ای از فرهنگ و تاریخ با شکوه ایران دانست. هر ساله گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا برای دیدن این بنای تاریخی به ایران آمده تا با لمس این مکان بی‌نظیر، لمسی در تاریخ باشکوه ایران داشته باشند. در این سنگ نوشته که مرتبط با دوران هخامنشیان است، پیروزی داریوش بر گئومات مغ و اسیر کردن یاغیان به تصویر کشیده شده است. اگر به این مکان تاریخی تاکنون سفری نداشته‌اید، توصیه می‌شود حتما به دیدن آن اقدام کنید. 


• جزیره هرمز

جزیره هرمز، جزیره‌ای واقع در جنوب ایران است که به دلیل وجود زیبایی‌های خاص و اعجاب انگیز به یکی از مکان‌های گردشگری تبدیل شده است. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این مکان، ایجاد شور و اشتیاق پی در پی برای بازدید مجدد از آن است؛ هر چقدر از این مکان دیدن فرمائید، باز عطش دیدن آن را دارید. علاوه بر وجود مکان‌های زیبا برای گردشگری، عوامل فرهنگی و هنری این منطقه در جذب توریست نیز نقش بسزایی دارند. وجود آداب و رسوم خاص این منطقه همراه با موسیقی‌های زیبای این جزیره از جمله این عوامل است. جزیره هرمز به دلیل شرایط آب و هوایی که دارد، در تمام فصول سال به جز فصل تابستان، پذیرای گردشگران و مسافران عزیز است.


• غار علیصدر

غار علیصدر را می‌توان یکی از محبوبترین جاذبه‌های گردشگری در ایران دانست که هر ساله توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند. این غار، بزرگترین غار آبی در ایران است که مسیر جذابی برای پیمودن دارد. به طور کلی، مسیر پیمودن غار را به دو بخش می‌توان تقسیم‌بندی نمود. بخش اول از این مسیر را می‌توان پیاده‌روی نمود و بخش دوم را با استفاده از قایق طی کرد. در طول مسیر، اشکالی زیبایی که عموما از قندیل ساخته شده‌اند، نظر توریست‌ها و گردشگران را به خود جلب می‌کند.


• بافت تاریخی در یزد

شهر یزد را می‌توان یکی از بهترین مکان‌های توریستی و گردشگری تلقی کرد. این شهر پر است از جاذبه‌های توریستی که همگی از قدمت تاریخی کهنی برخوردارند. بافت تاریخی یزد از جمله مکان‌های دیدنی در این شهر است. این منطقه به دلیل بافت سنتی که دارد، همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و توریست‌ها بوده است. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های این شهر، قطعا لحظات خاطره‌انگیزی را برای گردشگران رقم خواهد زد.


• قلعه رودخان

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی و تاریخی در شمال ایران، قلعه رودخان است. این بنای تاریخی که ساخت آن به دوران ساسانیان باز می‌گردد، در شهرستان فومن واقع شده است. بد نیست بدانید که قرارگرفتن این قلعه در ارتفاعات جنگلی، به زیبایی و توریست پذیر بودن آن افزوده است. به قلعه رودخان، دژ رودخان یا قلعه حسامی هم گفته می‌شود؛ این قلعه در 30 کیلومتری از شهرستان فومن واقع شده است.


• چابهار

چابهار، منطقه‌ای بکر در جنوب کشور و در استان سیستان و بلوچستان است که به دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی و توریستی، یکی از قطب‌های گردشگری در ایران محسوب می‌گردد. هر ساله افراد بسیاری از داخل و خارج کشور با سفر به این منطقه، از جاذبه‌های دیدنی این شهر که شامل سواحل بسیار زیبا، صخره‌های بلند و دست نخورده، وجود مکان‌های تاریخی، قایق سواری و... است، دیدن می‌کنند.


الزامات یک سفر به یاد ماندنی

امروزه صنعت گردشگری به یکی از صنایع پر درآمد برای کشورها تبدیل شده است. کشور عزیز و زیبای ما، ایران، به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیار زیاد، استعداد جذب گردشگران داخلی و خارجی را در حد بسیار مطلوب، دارد. معمولا افراد به دو روش به سفر اقدام می‌کنند، سفر شخصی یا سفر با تور. در سفر شخصی، افراد با استفاده از وسایل شخصی خود یا وسایل عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما، به مکان‌های دیدنی مد نظر مسافرت کرده و به دیدن آن‌ها اقدام می‌کنند. در سفرهای با تور، افراد در تورهای مسافرتی ثبت نام کرده و در کنار سایر علاقه‌مندان به سفر، به دیدن مناطق در نظر گرفته شده اقدام می‌کنند.
یکی از موارد مهمی که در سفرها باید در نظر گرفته شود، بحث اسکان است. خوشبختانه در جای جای کشور عزیزمان، هتل‌های بسیاری با امکانات رفاهی گوناگون وجود دارند که به اسکان مسافران و گردشگران عزیز اقدام می‌کنند. بد نیست بدانید که بعضی از مکان‌های دیدنی، به دلیل استقبال بسیار زیادی که از آن‌ها می‌شود، ظرفیت هتل‌های موجود در آن شهر به سرعت تکمیل شده، لذا افراد و تورهای مسافرتی که قصد بازدید از مکان‌های دیدنی پر طرفدار را دارند، باید زودتر به رزرو هتل بپردازند تا مشکلی از بابت اسکان نداشته باشند.
 
الزامات-سفر


جمع‎‌بندی

همانطور که از مطالعه این مطلب متوجه شدید، سفر کردن و به مسافرت رفتن، یکی از ضروریات برای هر شخصی است. فواید سفر رفتن به حدی است که نمی‌توان تمام آن‌ها را در یک مطلب به نگارش درآورد. در این مطلب، 10 مکان گردشگری محبوب ایرانیان و توریست‌ها معرفی شد که امیدواریم شما هم جزء کسانی باشید که از این مکان‌ها دیدن می‌فرمائید. شما خواننده محترم اگر تا به حال از این مکان‌ها دیدن داشته‌اید، خواهشمندیم تا تجربیات خود را از دیدن این مکان‌ها با ما در میان بگذارید.