Blog News

تاثیر ورزش بر کیفیت و روحیه کاری کارکنان

pen
آل‌سات پرداخت
تاثیر ورزش بر کیفیت و روحیه کاری کارکنان
نقش ورزش بر روی سلامت روحی و جسمی کارمندان سال ها است که مورد توجه صاحبین مشاغل قرار دارد. سؤالی که در این نوشتار مطرح است این می باشد که ورزش تا چه اندازه می تواند بر روی سلامت جسمی و روح و روان کارکنان یک شرکت و یا سازمان تاثیر گذار باشد؟ قبل از پاسخ به این سؤال باید اشاره کنیم، رفتار همه ما انسان ها از تابعیت تمام وجودمان سرچشمه می گیرد. اگر تیم کاری شما سال هاست که فعالیت های بدنی را در برنامه خود گنجانده اند، مطمئن باشید، مزایای بی بدیل آن را در محیط کاری حتماً حس خواهید کرد. 
اگر شما چند دقیقه از زمان خود را به ورزش و انجام فعالیت های بدنی اختصاص بدهید، با نتایج خارق العاده ای همچون آرامش خاطر و راحتی، چهره‌هایی با لبخند و خوش‌رویی، افزایش تمرکز در کار تیمی و روحیه ای شاداب روبرو خواهید شد. تحقیقات و مطالعاتی که در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا به انجام رسیده، نشان از این دارد، کارکنانی که فعالیت های ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار می دهند، از توان کاری بالاتر و ارتباطی بهتر برخوردار هستند.
 
تاثیر-ورزش


4 تاثیر مستقیم ورزش بر کیفیت روحیه کارمندان

مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد صورت پذیرفته نشان می دهد که ورزش تنها بیمه سلامتی جسمی نیست، بلکه به افزایش توانایی های ذهنی افراد نیز کمک شایانی می نماید. در ادامه چند نمونه از تأثیرات بالقوه ورزش را مطالعه می نماییم:


1. با ورزش انرژی خود را چند برابر کنید

میزان سطح انرژی یکی از نیازهای اصلی کارکنان و افراد شاغل است. در نظر داشته باشید، فعالیت های جسمانی با بهبود گردش خون و تقویت عضله قلب در ارتباط بوده و در نهایت به طرز شگفت انگیزی انرژی مضاعف به افراد می بخشند. غیبت کمتر و راندمان بالاتر در محیط کاری و همچنین ایجاد فرصت شغلی به انرژی و روحیه شاداب تری نیاز خواهید داشت.
 
تاثیر-ورزش

 
2. از استرس دوری کنید

فراموش نکنید ورزش به میزان وافری سطح استرس شما را کاهش می دهد. اگر مدام در استخدام و یا سفرهای کاری دچار استرس و اضطراب می شوید، پیشنهاد می کنیم، قبل از شروع روز خود چند دقیقه ای را به ورزش و دویدن اختصاص بدهید تا با پاک کردن ذهن خود و به دست آوردن عزت نفس بیشتر روز کاری خوب و ایده آلی برای خود فراهم آورید.


3. خلاقیت خود را تقویت کنید

بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده اند، با ورزش کردن و افزایش تمرکز توانستند دست به ایده های جذاب و خارق العاده ای بزنند. مطمئن باشید، فعال بودن و افزایش خلاقیت با ثبت ایده ها و پیشنهاد ها، رضایت صاحبین کار و به دنبال آن افزایش حقوق و دستمزد را به همراه خواهد داشت. 
4. تمرکز خود را بر روی کار بگذارید
شاید جالب باشد که بدانید، ورزش کردن راهکار عالی جهت تمرین دادن به مغز و افزایش تمرکز است. انجام دادن فعالیت های بدنی با تحریک مغز و بهبود تمرکز موجب می گردند، که با احساس شادی و ایجاد انگیزه بیشتر به کار خود برسید. 
 
 
تاثیر-ورزش

 

چرا باید به سازگاری تناسب اندام کارمند با محیط کاری اهمیت دهیم؟

قبل از هر موضوعی باید بگوییم، در دنیای امروزه که شرایط جدیدی برای رهبران و کارمندان در محیط کاری پیش رو می آید، سازگاری افراد در محیط کار امری بسیار حیاتی می باشد. حال این سازگاری می تواند از مهارت های فردی و ارتباطی گرفته تا سلامت جسمی که هر کدام به نوبه خود اهمیت دارند. حال سوال ما این است که آیا تناسب اندام نیز می تواند بر کیفیت کار افراد تأثیر گذار باشد؟ بدون شک بله. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که همواره به دنبال موفقیت در کار خود می باشید، باید بگوییم تناسب اندام و ورزش جزء حیاتی ترین مسائل در زندگیتان می باشد.
با سازگاری تناسب اندام کارمند با محیط کاری افراد رویکردهایی همچون کسب اعتماد به نفس، تصمیم گیری سریع در کار، ارتقاء مهارت های رهبری و کار تیمی، کاهش استرس و غلبه بر سختی ها، به دست آوردن ارزش و اعتبار بیشتر و در نهایت طفره نرفتن از انجام کارها به دست خواهند آورد. در ادامه در رابطه با این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت:
 
• تحقیقات نشان داده، کارکنانی که از سلامت و تناسب اندام برخوردار هستند، معمولا انرژی بیشتری داشته و کمتر غیبت دارند. 
• این افراد علاوه بر اینکه از اعتماد به نفس والایی برخوردار هستند، خود نیز به دیگران اعتماد به نفس القاء می کنند. 
• آن ها همواره تلاش می کنند تا نقش های رهبری بیشتری را بپذیرند، زیرا از مزایای مثبت یک سبک زندگی سالم، به دست آوردن نقش رهبری و کسب اعتماد دیگران است.
• این کارکنان در هنگام استخدام نیز شانس بیشتری داشته و با نگرش مثبت و ایجاد تعادل ذهنی و فیزیکی که دارند، احساس خوب را به دیگر افراد نیز القاء می نمایند. 
نتیجه ورزش بر عملکرد کاری کارمندان
یکی از مهم ترین و اولین نتایج ورزش کسب سلامت جسمی برای کارمندان یک سازمان و کاهش هزینه ها است. ورزش برای افرادی که در طول روز مشغله های زیادی دارند، می تواند به عنوان پادزهری جهت مقابله با افسردگی و ایجاد آرامش بیشتر عمل کند. محیط کار در بیشتر مواقع یک محیط جدی و گاهی اوقات نیز می تواند خسته کننده باشد. آیا شما می دانستید با چند دقیقه ورزش و پیاده روی در هنگام صبح می توانید تمام این حس های ناشناخته و کلافه کننده را از خود دور کنید؟
انجام فعالیت های جسمانی موجب می گردد که با مشتریان نیز با آرامش خاطر بیشتری برخورد داشته باشید و این خود یک امتیاز مهم برای سازمان به شمار می رود. تقویت کردن احساسات و آزاد گذاشتن ذهن بی شک موجب افزایش سرعت و دقت کارمندان در حین انجام کارها شده و این خود افزایش بهره‌وری سازمان را به دنبال خواهد داشت. افزایش حقوق و دستمزد نیز به دنبال رفتار مناسب و نوع فعالیت های کارمندان میسر می گردد. فراموش نکنید فقر حرکتی برای کارمندان موضوعی حیاتی بوده و  بیماری‌های جسمی و روحی آنان می تواند در زندگی زیان آور باشد.

 
تاثیر-ورزش

 

جمع بندی نهایی

این موضوع ثابت شده افرادی که در بیشتر مواقع ناراحت و کلافه هستند، گرایشی به ورزش کردن ندارند. اما کسانی که در طول روز زمان اندکی را به ورزش اختصاص می دهند، شادتر بوده و با انرژی مضاعفی شروع به کار می کنند. مطمئناً همین تأثیر گذاری و تأثیر پذیری در محیط کاری و زندگی آنان نیز خود را نشان می دهد. به همین خاطر ما به شما توصیه می کنیم اگر به دنبال موفقیت هر چه بیشتر در کار خود هستید، از ورزش کردن غافل نشوید. 
 
بیشتر بخوانید: