Blog News

Corporate Social Responsibility

pen
آل‌سات پرداخت
Corporate Social Responsibility
مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR)، اصلی است که با پایبندی به مفاد و درک کامل مفاهیم آن می‌توان تمام کسب و کار‌ها را به سود‌آوری رساند و با به کارگیری آن، می‌توان مجموعه‌ها را هر چه بهتر در مسیر صحیح پیش برد. این مسئولیت، شامل در نظر گرفتن تأثیرات فعالیت شرکت شما از نظر اقتصادی، اجتماعی و حتی تأثیر آن برروی محیط زیست در جامعه می‌باشد. همچنین برای بهره‌مندی کامل از CSR، باید در نظر داشت، ارائه‌ی خدمات با کیفیت‌تر و انجام وظایف فرا‌تر از حد تعیین شده از جمله نکات مهم این اصل می‌باشد.
 
 

   

مسئولیت پذیری اجتماعی آل‌سات پرداخت

آل‌سات پرداخت مجموعه‌ای است که سعی دارد با در نظر داشتن، مسئولیت اجتماعی و پایبندی به وظایف خود در قبال جامعه و دیگران با از بین بردن محدودیت‌های تحریم در سطح بین‌الملل به تعداد انبوهی از شرکت‌ها و حتی اشخاص یاری دهد.  یکی از اهداف عمده‌ی این مجموعه‌ی حرفه‌ای، حمایت از محیط زیست و اجتماع و در نظر داشتن تأثیرات اقتصادی فعالیت‌های این مجموعه بر جامعه است که از این رو با انجام فعالیت‌های بشر دوستانه با توجه به اصل مسئولیت اجتماعی (CSR) به این وظیفه‌ی خود جامه‌ی عمل می‌پوشاند.


مسئولیت پذیری اجتماعی یک اصل مهم در اداره و هدایت هر شرکت:

آل‌سات پرداخت با در نظر داشتن این اصل مهم، متهد می‌گردد تا تمام اهداف خود را در مسیر فعالیت‌های بشر دوستانه بنا کند.
اصل محافظت از محیط زیست
استخدام منصفانه
توجه به نیاز کارمندان مجموعه
ارائه‌ی محصولات و خدمات با کیفیت و بدون زیان به جامعه و محیط زیست
تأمین رفاه عمومی با تخصیص بودجه
ایجاد فضایی سالم و مطابق با اصول اخلاقی جامعه
رعایت اصول اولیه انسانی


شیوه‌های عملی ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی

• از طریق بنیادی کردن مسئولیت اجتماعی در فرهنگ مجموعه.
• تغییر نگرش مجموعه به csr و استفاده از آن به عنوان یک فرصت در مسیر پیشبرد اهداف.
• هم ‌راستا قرار دادن اهداف مجموعه با مفاد مسئولیت اجتماعی، باید یک اصل اساسی در اداره‌ی شرکت باشد. 
• باید به این اصل باور داشت، که با رعایت اصول csr می‌توان باعث افزایش سودآوری و پیشرفت شرکت شد.
• برای اعمال اصول مسئولیت پذیری در تمام بخش‌های یک مجموعه، باید برای تمامی اعضای شرکت آموزش‌هایی در این راستا انجام داد.
• علی‌رغم این که آموزش این اصل، مستلزم صرف هزینه است، با این حال، مدیران باید بدانند با سرمایه‌گذاری در بنیادی کردن مسئولیت اجتماعی می‌توانند باعث دوام و پیشرفت هر چه بیشتر شرکت خود در طولانی مدت شوند.
رعایت اصل مسئولیت اجتماعی یا Corporate Social Responsibility به مفهوم بنا کردن فعالیت‌های سازمان بر پایه اعمال بشر‌دوستانه و در نظر گرفتن تأثیرات فعالیت مجموعه بر اجتماع، اقتصاد و محیط زیست می‌باشد و لازم به ذکر است، علی‌رغم این‌که این مفهوم بر پایه‌ی مسئولیت پذیری شرکت در قبال جامعه است در عین حال باعث افزایش سودآوری و پیشرفت شرکت نیز می‌شود. در نهایت، با استفاده از موارد بالا، می‌توان به این نتیجه رسید که مسئولیت اجتماعی بر سه قسمت زیست محیطی، اعمال بشردوستانه و اخلاقی بنا شده است. یک شرکتی که محصولاتی سازگار با محیط زیست و مناسب برای مصرف‌کنندگان تولید می‌کند، در عین حال فعالیت‌های بشر دوستانه نیز انجام می‌دهد، می‌تواند مثال خوبی برای رعایت سه قسمت‌ مسئولیت اجتماعی باشد.
 
 


مسئولیت اجتماعی زیست محیطی 

حفاظت از محیط زیست علاوه بر این که از جمله وظایف هر فرد به شمار می‌آید، بر اساس اصل مسئولیت اجتماعی که برای سازمان‌ها تعیین شده است، جزو وظایف سازمان‌ها نیز به حساب می‌آید که طبق اصول آن، سازمان‌ها و شرکت‌ها موظف به حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌باشند، با این هدف که از تولید محصولات و آلاینده‌هایی که باعث آسیب رساندن به محیط زیست می‌شود جلوگیری شود. 
برای مثال شرکت اپل در این راستا برای کم کردن تولیدات پلاستیکی و تجزیه ناپذیر، تصمیم به کاهش تولید لوازم جانبی تلفن‌های همراه خود از جمله شارژر و هندزفری سیمی نموده و با جایگزین کردن شارژر و هندزفری‌های بیسیم نیاز جامعه را برطرف کرده است.


مسئولیت اجتماعی بشردوستانه

مسئولیت اجتماعی بشردوستانه نوعی از csr می‌باشد که سازمان‌ها در راستای کمک‌رسانی و رفع نیاز‌هایی جامعه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند. برای مثال آل‌سات پرداخت به منظور کمک رسانی به افراد نیازمند و خیریه‌ها بستری را فراهم کرده است تا کاربران و همراهان آن با دریافت امتیازاتی که از معاملات خود کسب می‌کنند و کمک‌هایی که از جانب مجموعه‌ی آل‌سات پرداخت و مشتریان آن به دست می‌آید به نیازمندان کمک‌رسانی کند.


مسئولیت اجتماعی اخلاقی

مدیران سازمان‌ها علاوه بر تمرکز بر کسب سود بیشتر، باید به مسئولیت اجتماعی و اخلاقی خود نیز عمل کنند، این اصل شامل استخدام بیشتر قشر بیکاران، پرداخت حقوق بیشتر به کارمندان و در نظر گرفتن مزایای بیشتر برای آن‌ها و همکاری نکردن با شرکت‌هایی که دارای شهرت و سابقه‌ی غیر‌اخلاقی می‌باشند.


نمونه‌هایی از CSR که توسط برخی شرکت‌ها انجام شده است

همانگونه که می‌دانید در سال 1396 زمین لرزه‌ی بزرگی سر پل ذهاب کرمانشاه را لرزاند، در پی این زمین لرزه یکی از بانک‌ها تصمیم گرفت برای کمک به زلزله زدگان سررسید‌های نوروزی خود را به زلزله زدگان اهدا کند و یکی از شرکت‌های پستی هم تمام بسته‌های ارسالی به مقصد این منطقه را به صورت رایگان انتقال داد. بانک‎های ایرانی به منظور جلب اعتماد و وفاداری مشتریان خود همه ساله در احداث مکان‌های آموزشی و خدماتی مورد نیاز جامعه مسئولیت بشردوستانه انجام می‌دهند.


یک مثال دیگر

در زمان‌های گذشته مسئولیت اجتماعی به عنوان پاک کردن دید منفی جامعه نسبت به برندی خاص انجام می‌شد، یا هدف از انجام این کارها متمایز کردن برندی از رقبای خود بود. ولی با گذشت زمان این مفهوم به شکلی در سازمان‌ها بنیادی شد که امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معروف از جمله کوکاکولا، پپسی، مایکروسافت و ... از این مفهوم برای اداره‌ی کمپانی خود استفاده می‌کنند، در حالی که در دهه‌ی اول 2000 ایده‌های ارائه شده از جانب مسئولان روابط عمومی نادیده گرفته می‌شد. و از نظر مدیران کاری بیهوده بود. یکی از شرکت‌هایی که با انجام مسئولیت‌های اجتماعی فراوان شهرت زیادی کسب کرده است، Sorwathe نام دارد که با CSR‌های اخلاقی، زیست محیطی و بشر دوستانه باعث ایجاد معروفیت و در نتیجه کسب درآمد بیشتر و جلب وفاداری کارکنان و مشتریان خود شده‌است.
امروزه بسیاری از شرکت‌ها با استفاده‌ی هوشمندانه از مفهوم مسئولیت اجتماعی باعث جذب و حفظ کارکنانی با انگیزه‌تر و وفادار‌تر می‌شوند، در عین حال با حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست و انجام فعالیت‌های بشردوستانه از جمله احداث مکان‌های آموزشی و خدماتی و جاده‌ها و استخدام کارکنان محلی به مسئولیت اجتماعی خود عمل کرده و روز به روز خلاق‌تر و سودآور‌تر می‌شوند.
 

جمع بندی

فلسفۀ مسئولیت اجتماعی نه فقط به شرکت ها، بلکه به تمامی افراد مربوط می شود. تمامی افراد در این کرۀ خاکی، نسبت به خود، دیگران و محیط پیرامون اخلاقاً وظایف و مسئولیت هایی دارند. در تمامی اجزای عالم ارتباط، همبستگی و هارمونی وجود دارد. پیامدهای نادیده گرفتن این همبستگی و مسئولیت قطعا متوجۀ همۀ انسان ها و سایر موجودات خواهد شد. بنابراین آل‌سات پرداخت فلسفۀ مسئولیت اجتماعی را جزو فلسفه های اصلی وجودی و راهبردی خود می داند و در رعایت و انجام آن نهایت سعی و تلاش را خواهد داشت.